Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


KARAMAN’DA TURİZM

27 Aralık 2016 - 22:02

Kültürel alanda köklü bir tarihe sahip olan ancak önemi uzun bir dönem kavranamayan Karamanın önemi, yetersiz de olsa, yakın zamanda yavaş yavaş görülmeye başladı.

Yıllarca Karaman’ın özellikle kültürel tarihi belli üstatlar tarafından incelense de yeterli tanıtım sağlanamadığından veriler ve tarihi ögeler yerel bazda bazı basın yayın organları haricinde yer edinmedi. Bundan ötürü olsa gerek ki özellikle Kültürel bağlamda büyük bir tarihe sahip olan Karamanlılar, bırakın Türkiye’yi, sınırlarında yaşayan Karamanlılar tarafından bile değer görmedi.

Hal böyle olunca da Kültür ve İnanç Turizmi açısından büyük bir değer barındıran Karaman, en büyük turizm kaynağını gerektiği gibi kullanamadı. Elbette yakın zamanda bunla ilgili çalışmalar yapılmadı değil…

Örneğin geçtiğimiz nisan ayında Bir Turizm Çalıştayı gerçekleşti. Çalıştayda genel kanı ise ‘Karaman’da Kültür Ve İnanç Turizmi’nin Sağlanması adına tanıtım yapma’ idi. Buna en büyük katkının ise Karadağ Değle ve Üçkuyu bölgelerindeki kilise kazı çalışmalarından gelecekti. Nihayetinde ilimizin köklü tarihinin anıtsal görünümü olan Karadağ’ın eteklerindeki tarihi miras gün yüzüne çıkacak.

Ama öyle sanıyorum ki kazı çalışmalarıyla ne kadar köklü bir tarih ortaya çıkarsa çıksın, tanıtımı yapılmadığı sürece hiçbir önem arz etmeyecektir. Burada da elbette bizlere, basın mensuplarına büyük iş düşmektedir.

Yapılan etkinlikler, çalışmalar ve çalıştaylar ne kadar çoğalırsa çoğalsın biz Karamanlıların, Karaman turizmine katkı sağlayacak potansiyele erişmediği sürece bunların hiçbir önemi yoktur.

Bu bağlamda turizm açısından, turistleri Karaman’a doldursak bile, Karamanlı hemşehrilerimizin turizm açısından bilgileri olmadığı için Karaman turizmi süreklilik kazanmayacaktır. Burada şuna değinmek istiyorum. Öncelikle turizm konusunda Karamanlı olarak bizlerin Karaman’ın tarihi ve turistik yerleriyle ilgili bilgilenmemiz gerekir.

Denemek isteyen, deneyerek de görecektir ki şu an çoğu Karamanlı, Karaman Tarihiyle ilgili birçok şeyi bilmiyor. Hatta bazı Karamanlılar, kentin tarihi bilgilerini gelen turistlere yapılan açıklamalardan öğrenerek şaşırıyor. “Karaman’da bu da varmıymış” cümlesini yüzlerce kez duydum.

Bu bağlamda eğer, kentin turizm potansiyelini artırmak istiyorsak işe kendimizden başlamalıyız. Karaman’la ilgili bilgilerimiz olmazsa turistlere ne anlatırız?

Karaman’a ilk defa gelen turist bir vatandaşa birkaç cümle bir şeyler sorduğunda cevabını alamazsa sizce Karaman turizminin sürekliliği sağlanabilir mi?

Bu yüzden halkı turizm konusunda bilinçlendirecek çalışmalara imza atmalıyız ki bu işin sürekliliğini sağlayabilelim. Yapılan çalıştaylardan önce Karaman halkı için turizm eğitimleri düzenlemeliyiz.

Türkiye’nin birçok iline göre köklü bir tarihe sahip olan Karaman’ın turizmini ancak bu şekilde güçlendirebiliriz. Tabi burada yapılan çalışmalardan da bahsetmemek olmaz. Basılan kitapçıklar, çekilen tanıtım filmleri, yapılan haberleri, yayımlanan kitaplar…

İşte tüm bunların faydasını yukarıda bahsettiğim şekilde görebiliriz. 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum