Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


Operasyonlar ard ardına yapılıyor ama..

25 Haziran 2019 - 10:18

Uzun zamandır yoğun iş temposu altında çalışırken köşe yazısı yazmaya fırsat bulamamıştık.   Bugün gördüğüm bir manzara karşısında oturdum ve bir süre düşündüm Karaman'da ve ülke genelindeki genç nesil nereye gidiyor ne ile uğraşıyor. Karaman'da genç nesil üzerinde uyuşturucunun etkileri neler ve ne kadar. Şöyle Karaman'ın yakın geçmişini ve haber arşivlerimizi bir analiz ettim ve çıkardığım sonuçları burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. 

Öncelikle bir konuyu belirlemeli ve bunu kabullenerek çözüm önerilerimizi kendimiz üretmeliyiz. Karaman'da son dönemlerde maalesefki uyuşturucu kullanımı artış gösterdi. Sevinilmez ama yinede sevinilecek bir yönümüzde var. Uyuşturucu kullanımında eroin, kokain gibi bonzai gibi kimyasal maddeler Karaman'a şükürler olsun ki giremedi bunda en büyük etken uyuşturucu ile mücadele şube müdürlüğünün gayreti. 

Şöyle yaptığımız haberlere bakacak olursak polis ve jandarma ard ardına etkili operasyonlar yapıyor ve kent genelinde torbacı dediğimiz sokak satıcıları bir bir yakalanıyor. Karaman'da yapılan operasyonlar ülke genelinde yapılan operasyonlardan ve uyuşturucu ile mücadele çalışmalarından çok daha yüksek bir seviyede. Peki polisin ve jandarmanın bu denli mücadelesine rağmen neden bu uyuşturucu illetinden kurtulamıyoruz. Aslında cevap çok basit ama bizler o cevabı görmek yerine genelde kolluk kuvvetlerini işini yapmamakla itham edip bütün sorumlulukları üzerimizden atıyoruz. 
Unutmayalım ki talebin olduğu yerde muhakkak ama muhakkak arz olacaktır. Yani bu maddeleri kullanmak isteyenler olduğu sürece cezası ne olursa olsun birileri bunları satmaya devam edecek. Bence uyuşturucu ile mücadeledeki en son görev kolluk kuvvetlerine düşüyor. Kolluk kuvvetlerine görev düştüğü zaman zaten iş işten geçmiş oluyor. Bizim uyuşturucu ile etkin mücadele etmemiz için devreye ailelerin, öğretmenlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve mahalle imamlarının etkin görev alması gerekiyor. Öğretmen okulda sadece ders anlatmamalı, imamlarımız sadece 5 vakit namazı kıldırdıktan sonra camilerden ayrılmamalı ve semtlerinde bulunan gençlerle cami dışında da ilgilenmeli. Sivil toplum kuruluşları aman bu çocuk madde bağımlısı buraya gelerek bizim adımızı da lekelemesin dememeli, bizler bu sorunlardan kaçtığımız sürece halının altına süpürdüğümüz sürece bu sorunlar muhakkak bir gün bizleride içine çekecek. Sadece siyasi gelecek için oluşturulan sivil toplum kuruluşları asıl amaçlarından uzaklaştığı sürece bu sorunlarımız hiç bir zaman çözülmeyecek. Yani benim demek istediğim şu ki uyuşturucu ile top yekün mücadele edilmeli. Ben inanıyorum ki herkes elini taşın altına koyarsa bu sorun karşısında muhakkak başarıya ulaşılacak. Geleceğimizin mimarları olan gençlerde bu illetten toplumun sevgisi ile kurtulacak.

Sağlıcakla Fatih Özgür 25.06.2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum