Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


BAŞKAN PASI ATTI,TOP AK PARTİ DE !

27 Şubat 2020 - 09:34

Son zamanlarda Karaman kamuoyunda bir tedirginlik ve kaygı görüyorum. Yapılan belediye meclisi toplantısında ortaya atılan Meydan Projesi/Millet Bahçesi polemiği beraberinde birçok soru işaretini de ortaya çıkardı.

Öncelikle yazıma şunu belirterek başlayayım;
Ben, kentte cereyan eden konulara baktığımda “Karaman’ın Geçmişi ve Geleceğini” doğrudan ilgilendirdiğini hissettiğim an siyaset/parti kavramını bir kenara koyarım. Ben “Karaman’ın evladıyım” diyen herkesin de böyle davranmasını isterim. Hiç kimsenin ya da hiçbir topluluğun Karaman’ın kaderi ile oynamasına müsaade etmemeliyiz. Bu yüzden yazımda Meydan Projesi/Millet Bahçesi polemiğini işlerken “Karaman’ın bir evladı” olarak halisane fikirlerimi beyan edeceğim.

Hiç kimse biraz sonra okuduklarından, bir anlam mana çıkarmasın, darılıp küsmesin.

Meydan Projesi Nedir? / Millet Bahçesi Nedir?
Meydan Projesi bilindiği üzere 2004 yılında dönemin Belediye Başkanı Ali Kantürk ile duyuldu. Karaman’ın merkezi konumda yıllardır beklediği bu proje tüm Karaman’ı sevindirdi.

Tabi aradan geçen 16 yılın ardından, proje çok değişti. Birçok revizyondan geçti. Bu esnada Karaman da Ertuğrul Çalışkan ve Kâmil Uğurlu gibi iki hizmetkar belediye başkanı gördü. Nitekim onlarda meydan projesi için çok gayet gösterdiler. Kâmil beyin mimari zemine oturtarak ilk somut adımı attığı projede Ertuğrul Bey de eski devlet hastanesinin yıkılması başlayan girişimlerini kimse unutmasın. Allah onlardan razı olsun. Karaman’ın kaderini değiştireceğine inandığım bu projede emekleri çok büyük.

Bunca zamanda atılan bu küçük adımlar toplamda projenin yavaş yavaş şekillenmesine zemin hazırladı. Geçtiğimiz yıla kadar atılan bu adımlara 2019 Nisan’ında göreve başlayan Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’nın göreve gelir gelmez bu proje için kollarını sıvayarak Anafartalar okulunu eski binasının yıkması ve alan temizliğini yapması da eklenince tüm Karaman’ın hayali olan proje göze gözükmeye başladı.
Aslında sayın Savaş Kalaycı’ın belediye bütçesinden 10 milyon lira ayırıp gerekli girişimlerde bulunması çok dikkat çekmiş olmalı ki, Çevre şehircilik bakanlığı 16 yıldır bekleyen proje için adımlar atmaya başladı.
 
Hatırlarsanız, Karaman Belediyesi tarafından projelendirilen ve bütçelendirilen proje için 31 Mart yerel seçimleri öncesinde kenti 2 kez ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Karaman Kent Meydanı” projesinde Karaman'a maddi ve teknik destek verileceğini belirtmişti.
 
Seçim çalışmaları kapsamında Karaman'da konuşan Kurum; “Karaman'da önemli olarak gördüğüm projelerden biriside Kale ve Aktekke arası kent meydanı projesi. Ertuğrul başkanımız bu konuda büyük emek sarf etmiş. Bu projeyi belirli bir safhaya getirdiler ve projeyi bugün bizimle paylaştılar. Bizde Karaman Belediyemize yeni dönemde İl Bank Genel Müdürlüğümüzce hem maddi hem de teknik destek vererek bu alanın şehre kazandırılmasını sağlayacağız. Bu alan içerisinde şehrin trafik sorunlarını ortadan kaldıracak otoparklarımız ve aynı şekilde kültürel alanların yer aldığı bu önemli projeyi belediyemiz ile birlikte bakanlığımız yürütmüş olacak” demişti.
 
31 Mart yerel seçimlerin ardından AK Partili Belediye Başkan adayı değil, Cumhur İttifakı üyesi olan Milliyetçi Hareket Partisinin Belediye Başkan adayı Savaş Kalaycı’nın seçimi kazanmasının ardından Bakan Kurum'un vadettiği desteği verip vermeyeceği ise uzun zamandır merak konusu olmuştu.
Millet bahçesi projesine gelince, elbette Karaman’a yapılsın. Bakın geçtiğimiz dönemlerde yine Kâmil Uğurlu’nun fikri zemininde oluşan ve Ertuğrul Çalışkan’ın yatırım planına koyarak gerçekleştirdiği Türk Dünyası Kültür Parkı yaz aylarında Karamanlı hemşerilerimiz ile dolup taşıyor. Hatta park bazı dönemlerde kapasitenin üzerindeki sayıda vatandaşı ağırlıyor.

Bu bağlamda bakıldığında Millet bahçesi Karaman için büyük ihtiyaç. Ancak baktığımda bazı şeylerin unutulduğunu görüyorum. Meydan projesi, konuşulmaya başlanıldığı ilk günden bu yana Süleyman Bey Hamamı, Aktekke Camii, Hatuniye Medresesi, Sadettin Ali Bey Mescidi, Alâeddin Bey Türbesi ve Karaman Kalesi gibi kültürel ve tarihi unsurları içinde barındıracak şekilde tasarlandı ve projelendirildi. Zaten Meydan projesini bu kadar değerli kılan bu unsurlar. Ki zaten proje mimarisi yakinen incelendiğinde bu gayet açık bir şekilde göze çarpıyor.

Diğer yandan Millet bahçesine bakıldığı zaman, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği üzere, vatandaşlarımızın ailesini alarak şehir gürültüsünden ve trafikten uzakta, yeşil ve havadar bir alanda vakit geçirebileceği bir “Millet Bahçesi” olarak projelendiriliyor.

Şimdi bu iki projeyi de ele alıp birleştirmeye kalktığımızda görüyoruz ki olmuyor. Çünkü her iki projenin de profilleri birbirinden çok uzak. Şehirde yeterli alan olmasa da ne yapalım burası en uygun alan, deyip birleştirecek olsak ayrı bir konu. Ancak yeterli alan varken bu projeleri birleştirmek iki projenin de taşıyacağı anlama ters ters düşecek. Ne meydan projesi tam anlamıyla kendini gösterecek, ne millet bahçesi…
Hal böyle olunca bu kritik noktada ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Alınacak tek bir yanlış karar Karaman’ın geleceğine yapılacak en büyük ihanet olacağı kanaatindeyim.

Birde süregelen bu konuya şuradan bakmak lazım derim;
2004 yılından buyana dönemin Belediye Başkanı Ali Kantürk ile konuşulmaya başlayan, Kamil Uğurlu beyin mimari zemine oturtarak ilk somut adımı attığı ve Ertuğrul Çalışkan beyin de parça parça adımlar atarak şekillendirdiği projeyi tamamlamak için Belediye Başkanı Savaş Kalaycı belediye bütçesinden 10 milyon lira ayırarak ciddi çalışmalara başlamışken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da seçim öncesi Karaman ziyaretinde verdiği vaadi yerine getirip Karaman Belediyesine destek olsa da Meydan Projesi tamamlansa kötü mü olur.

Yoksa Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum seçim öncesi Karaman ziyaretinde Meydan projesi için vaat verirken “Ak Partili Adayımız Başkan Olursa” diye şart koştu da ben mi duymadım?  Bakanlık tüm Türkiye’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değil mi? Yerel seçimlerin ardından AK Partili Belediye Başkan adayı değil de Cumhur İttifakı üyesi olan Milliyetçi Hareket Partisinin Belediye Başkan adayının seçimi kazanması Meydan Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da seçim öncesi Karaman ziyaretinde verdiği vaadi gölgeledi mi?

Zaten Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, göreve geldiği günden bugüne doğu kışlada Turkuaz Park, Sanayi Parkı, Mahalle parkları gibi birçok park yaptı. Hatta Karaman Belediyesi Türk Dünyası Kültür Parkı’nın hemen yanına yapılması planlanan Macera Parkı ve Paintball Sahası İçin mart ayı içerisinde ihaleye çıkacak. Durum böyleyken Bakanlık destek versin, Meydan Projesi tamamlansın. Millet Bahçesini de merkez dışında Türk Dünyası Kültür Parkı gibi, çok geniş alanların bulunduğu daha uygun bir alana planlansın, bakanlık bütçelendirsin, belediye tasarrufunda bulunan yol, park ve benzeri yerleri de Karaman Belediyesi üstlensin.

Kazanan KARAMAN olsun. Karaman her iki projeye de kavuşsun.

Sağlıcakla Kalın / Fatih ÖZGÜR
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nejat
  1 yıl önce
  Helal olsun Fatih bey, Karaman'ın sizin gibi insanlara ihtiyacı var. Tebrikler
 • Nejat
  1 yıl önce
  Helal olsun Fatih bey, Karaman'ın sizin gibi insanlara ihtiyacı var. Tebrikler