Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


Ak Parti ipleri yeniden eline aldı

24 Ağustos 2019 - 09:37

Karaman'da siyasi hareketlilik yine belediye meclisi üzerinden meydana geldi. AK Parti Karaman İl Başkanının sosyal medya üzerinden duyurduğu YSK kararı gündemi alt üst etti. YSK'nın kararı üzerine Karaman'da belediye başkan adayları kadar çok konuşulan Emir Musa Beydili defteri en azından bir dönem daha siyasi olarak kapandı. Emir Musa Beydili'nin gitmesi ile birlikte AK parti ipleri yeniden eline aldı.

Meclis çoğunluğuna rağmen meclisteki alınan kararlarda istediği sonuçları elde edemeyen ve yapılan tüm oylamalarda hüsrana uğrayan AK Parti bundan böyle meclisteki üye çoğunluğunu yeniden eline alarak tek başına karar alabilen parti oldu. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından mecliste yapılan bütün oylamalarda 16 – 16 eşitlik ile sonuçlanırken kararlar gizli oylamalarda kura ile açık oylamalarda ise Belediye Başkanının inisiyatifli +1 oyu ile belirlendi. 

AK Partinin istemediği hiçbir şey meclisten geçemeyecek

AK Parti'den seçilen daha sonra partiden ihraç edilen Emir Musa Beydili açıktan aldığı tavır ile mecliste AK Parti sıraları ile hiç bir kararda ortak el kaldırmadı. Emir Musa Beydili'nin belediye meclis üyeliğinin düşürülmesi ile birlikte yerine Ak Parti'den İsmail Gökyel belediye meclis üyesi oldu. Bu karar ile birlikte AK Parti'nin koltuk sayısı yeniden 17'ye yükseldi. Eğer bundan sonra AK Parti'de çatlak olmaz ise AK Parti'nin istemediği hiçbir karar meclisten geçemeyecek. AK Parti tek başına 17 koltuğa sahipken, Milliyetçi Hareket Partisi 11 ve Cumhuriyet Halk Partisi 3 koltuk ile alınan kararlarda etkili olamayacak.

Yani demem o ki bundan böyle AK partinin alacağı kararlar belediye yönetiminde büyük rol oynayacak. Olası bir zıtlaşma durumunda konu meclise taşınırsa AK parti üyeleri çoğunluğu elde tuttuğu için istedikleri kararı alabilecek.

Savaş Kalaycı'nın kararları tek başına etkili olmayacak

Karaman'a yapılacak olan yatırımlar konusunda artık Savaş Kalaycı mecburen AK Parti'nin desteğini almak zorunda kalacak. Cumhur ittifakı çerçevesinde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada mecliste uyumlu çalışmalar devam edecek. AK Parti grubunun meclis çalışmaları bundan sonra çok daha etkili olacağa benziyor. Bundan böyle alınacak olan her karar için gündem maddeleri oylanmadan önce ilk başta Ak Partili meclis üyelerinin incelemesine sunulacak. 

Sağlıcakla.. Fatih Özgür 24.08.2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum