Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


Lütfi Elvan'la Umutlar Tazelendi. Fakat..

25 Kasım 2020 - 16:16

Neler yapılması gerektiğini çok iyi bilen, bunları niçin yapması gerektiğinin farkında olan, nasıl yapılabileceğini az çok öğrenen, bu işleri yaparsa ne kazanacağının, yapmazsa ne kaybedeceğinin idrakine ulaşan fakat üzerindeki ölü toprağını atamayıp bir türlü harekete geçemeyen insanların ruh halini en iyi ifade eden kelimedir atalet. Beyinleri durdurur, insanları durdurur, hareketi durdurur, işleri durdurur, hatta koskoca bir şehri bile durdurur. Üzerimizdeki ataleti atabilmek ve harekete geçebilmek için bazen sürpriz bir gelişmeye, yeni bir heyecana, yeni bir ilham kaynağına ihtiyaç duyarız. Bu konu insanlar için de böyledir, şehirler için de böyledir, ülkeler için de.
Karaman bir süredir böyle bir ruh hali içerisinde. Tamamlanamamış çalışmalar, başka baharlara kalmış projeler, kısır ve faydasız çekişmeler, ortaya konulamayan birlik ve beraberlik gibi heves ve umut kırıcı gelişmelere bir de salgın hastalık süreci eklenince hepten kabuğumuza çekildik, beklentisiz bir hayat tarzına geçiş yaptık. İnsan nasıl ki bu olumsuz ruh halinden kurtulabilmek için sürpriz bir gelişmeye, yeni bir ilham kaynağına ihtiyaç duyarsa, şehirlerin de vardır böyle bir ihtiyacı.
Karaman’a ve bölgeye olan katkıları herkesin malumu olan; şehrimizde bitirilen, başlanan ya da projelendirilen birçok çalışmanın mimarı veya en büyük destekçisi olan hemşehrimiz Lütfi Elvan Bey’in Hazine ve Maliye Bakanı olması umarım şehrimiz için bir ilaç, bir kaldıraç, bir dinamizm kaynağı olur. 
Karaman bu şansı çok iyi değerlendirmek zorunda. Kaybedecek zamanı yok. Bu saatten sonra özellikle yerel siyasetin daha düzeyli yapılması, siyasi partilerin birbirlerine karşı daha anlayışlı ve hoşgörülü olması, ortaya konulan icraatlara yönelik eleştiri yaparken daha dikkatli ve yapıcı olunması, şehri yöneten erklerin periyodik olarak bir araya gelip, kentin sorunlarını görüşüyor olmasını istiyor ve temenni ediyoruz.
Bir şehirden bir bakan çıkması, şehir açısından gerçekten büyük bir kazanım. Fakat şunu asla unutmamak gerekir ki; Bakanımız Lütfi Bey’in Karaman için bir şeyler yapabilmesi yerel dinamiklerin hareketliliğine, enerjisine ve isteğine bağlı. Burada hazırlanan projeler, dosyalar, sunumlar, haklı ve elzem talepler en yetkili kişiler ve hatta bir komite tarafından Ankara’ya ulaştırılmalı. İstekli, heyecanlı ve kararlı olduğumuz ortaya konmalı.
Aksi takdirde, günübirlik işlere devam edip, siyasi polemiklerle zaman harcayıp, oturduğumuz yerden Lütfi Bey’den Karaman için yeni adımlar, yeni projeler beklersek daha çok bekleriz..

YORUMLAR

  • 0 Yorum