Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


FUARA GENEL BAKIŞ…

01 Kasım 2016 - 11:12

Karaman’da geçtiğimiz hafta sonu Birincisi düzenlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı Larende Mahallesi’ndeki kapalı Pazar yerinde gerçekleşti. Karaman için bir ilk olan fuar beraberinde bir çok düşünceyi de getirirken; Karaman içinde büyük bir farkındalık yarattı.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki fuarın ekonomik anlamda gıda, tarım ve hayvancılığın geniş kapsamda yer ettiği Karaman’da yapılması tam da yerinde bir davranış oldu. Ekonomik anlamda faydalarının önümüzdeki süreçte yoğun olarak görüneceğine inandığım fuar, çok daha önce de yapılması gereken bir etkinlikti. 

Çiftçinin aradığı ilaç, gübre, tarım aletleri vs. birçok ürünün fuarda bulunması, firmalarla üreticilerin daha çok kaynaşmasını sağladı. Bu sebeple de tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde üstün rol oynayan çiftçimiz bilgisine bilgi kattı, tecrübe sahibi oldu. Bu açılardan bakıldığında fuar birçok fayda sağlamışken, düzenlenen birinci fuar olması sebebiyle de birçok eksikliğe de ev sahipliği yaptı.

Bu giderilmesi çok da zor olmayan ve önümüzdeki sene yaşanmayacağına inandığım ufak aksilikleri de paylaşmak istiyorum.

İlk olarak fuarda geçirilen çok kısa bir zamanın ardından herkesin fark edebileceği sorundan bahsedelim. Fuar gıda, tarım ve hayvancılığın merkezi kabul edilebilecek il olan Karaman’da gerçekleşmesine rağmen fuarda stant kuran firmaların çoğunluğu Karaman dışından gelen firmalar oldu. Erzurum’dan gelen kebapçı, İstanbul’dan gelen çiftçi giyim malzemecisi, Trabzon’dan gelen bıçakçı… Bunlar fuar alanında dikkat çeken firmalardan bazıları…

Elbette fuar tamamen il dışından gelenlerle oluşmuyordu ama yerli firmaların katılımının daha yüksek olması beklentilerin arasındaydı. Karaman’lı büyük gıda firmalarımızın dahi bu ticari atmosferi değerlendirmemesi ilginç bir durum yarattı.

Bunun sebebinin fuardan pek de beklenti görülmemesi, fuarı küçümseme ya da fuarın tanıtımının yeterli olmaması gibi birçok durum olabilir elbette. Bu soruların cevabı beklenmeden fuarın ilk oluşuna verilmesi gerektiğini düşünerek diğer bir sıkıntıya geçiyorum.

Diğer sıkıntı olarak bana göre böyle önemli bir fuarın tanıtımı ve reklamı çok düşüktü. Karaman gibi tarım ve hayvancılığın ekonomik açıdan önemli rol oynadığı bir şehirde, böyle bir fuar yapılacak ve o fuarı bilmeyen insanlar olacak? Olacak şey değil…

Fuarın tanıtımı için neredeyse tüm reklam panoları donatılmalı, ilanlar verilmeli, çeşitli reklam ürünleri yapılmalı, gerekirse bu işin kontrolü için ilgili mercilerce bir ‘tanıtım kontrol masası’ dahi kurulmalıydı. Bu konunun da önümüzdeki sene yapılacak fuarda çözüleceğini ümit ediyorum.

Zira açılış konuşmalarında fuarın önümüzdeki sene yeni yapılan fuar ve kongre merkezinde yapılacağı müjdesi tüm sıkıntıların giderileceğine ve her açıdan daha profesyonel bir organizasyon sağlanacağına inandırdı.

Daha ilk sefer oluşuna rağmen son derece güzel bir etkinlik ve hava oluşturan fuarın, ‘ufak aksiliklerin giderilmesi sonucunda’ gelecekte de Karaman’a büyük yarar sağlayacağını düşünüyorum. 

Velhasıl,

Fuar alanının dışındaki pamukhelvacıdan, tezgah açan giyimciye; fuar içindeki kebapçıdan, kuruyemişçiye kadar sıcak satış ve üstün bir ticari atmosfer yaratan fuar için tüm Karamanlılar adına ilgili makamlara teşekkür ediyorum.


YORUMLAR

  • 0 Yorum