Fatih ÖZGÜR

Fatih ÖZGÜR


Organize sanayi bölgesi Karaman'ı vurdu

05 Temmuz 2019 - 13:25

Karaman'da özellikle son bir aydır hangi esnafın yanına gitsem yaprak kıpırdamıyor diye dert yananlara şahit oldum. Yaz ayında olmasına rağmen siftah yapmadan dükkanı kapattım diyen esnaflar ile karşılaştım. Çarşı esnafındaki tedirginliği gördükçe gözümü biraz da yukarıdaki büyük iş adamlarına çevirdim. Karaman ekonomisinde büyük tabloya bakarak bir analiz yapmak istemiştim. İşsizlik konusunda övündüğümüz diğer illerden ve ilçelerden otobüsler ile işçi taşıdığımız şehrimizde hiçte hoşumuza gitmeyecek manzaralarla karşılaştım. Sadece son 1 ay içerisinde 1 firmanın 350 işçi çıkardığını üzülerek öğrendim. 

Yaptığım kısa araştırmaların ardından Karaman'ın ekonomik olarak lokomotifliğini yapan Organize Sanayi Bölgesindeki bir çok firmanın tarihinin en kötü günlerini geçirdiğine şahit oldum. Daha geçtiğimiz yıla kadar Karaman'da işçi bulamayan fabrikalar Konya'nın ve Mersin'in ilçelerinden otobüslerle işçi getiriyor ve sabit maliyetlerini arttırma pahasına Karaman'da üretim yapıyorlardı. Karaman'ın en büyük ekonomik faktörü olan Organize Sanayi Bölgesindeki sarsıntıların anında tüm kenti etkilediğine şahit oldum.

YÜZLERCE BELKİDE BİNLERCE İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILDI

Ekonomik krizin teğet geçemediği fabrikalarda işçi alımları durdurulurken, yüzlerce işçinin ise son 1 ayda işten çıkarıldığını ve işten çıkarmaların devam edeceğini öğrendim. Artan kur ve maliyetlerin ardından satışların bir anda düşmesi ile birlikte sanayici ne yapacağını bilemezken, yaşanan gelişmeler çarşı esnafınıda direk olarak etkilemiş oldu. İşsiz kalan yüzlerce kişi harcamalarını otomatik olarak düşürürken, piyasadaki sıcak para akışıda kesildi. Yani fabrikalardaki gel gitler sadece onları değil çaşı esnafınıda vurdu.

İHRACAT YAPANLAR BİR NEBZE OLSUN KENDİNİ KURTARDI

Bir sanayici abimin deyişi ile ihracat yapanlar, yurt dışına mal satanlar bir nebzede olsa kendisini kurtardı en azından zarar etmedi. Lakin yurt dışı satışı az olan firmalar son bir yıl içinde ciddi yaralar aldı. Eğer ekonomik konjektür bu şekilde giderse bir çok firma batma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. 

Benim temennim inşallah biran önce bu ekonomik darboğazdan geçirlir ve bütün firmalarımız yeniden eski haline döner. Sadece Karaman'ın insanına değil bölge halkının ekmek kapısı olur. 

Sağlıcakla.. 05.07.2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum