Deniz ALTINBAŞ

Deniz ALTINBAŞ


Şimden geru hiç kimse üç maymunu oynamaya...

09 Eylül 2016 - 20:36

       Hani hep deriz ya, ağzımızda pelesenk olmuş bir cümle vardır; ‘’ Konya bizden çok iyi yaa ’’. Nedendir bilmem  ama kimse işlerin düzelmesi için elini taşına koymuyor, aksine yoluna koyulması adına, laf yarıştırma, dedikodu adına ne varsa elinden gelenin en iyisini yapıyor. Konya Belediyecilik anlamında, çalışma anlamında, kimse kusura bakmasın ama, bizden çok çok ileride. Şimdi sizin " Orası Büyükşehir " dediğinizi duyar gibiyim. Ama aslolan büyük olması değil, ilin çalışma ve hizmetin sürekliliği ve memnuniyet odaklı olması.
        Sırayla başlayalım isterseniz. Mesela  ayakkabıcılar sokağı, atatürk parkının etrafındaki esnaflar, semerciler sokağındaki esnaflar ... daha sayısını çoğaltmakla birlikte hangi bir esnafın belediyenin belirlediği sınırlara uymak ve korumak adına belediyeye yardımcı oluyor mu? Gelen ekiplere veya şikayetlere kulak asıyorlar mı? Bu denilen yerlerdeki esnafları bıraksanız parka veya sokağa kadar girecek kadar da kendilerinden başkasını düşünmeyen tavır sergilemesine niye ceza-i yaptırım uygulanmıyor. Evet Konya bizden iyi diyorduk ya, orada hangi ilçesinde olursa olsun, kimse belirlenen kuralların dışına çıkamaz, çıkmasına da müsaade edilmez. Geçen 2 ay kadar önce ailevi ziyaret maksadıyla Konya’ya gittiğimde pikniğe davet edildim ve türk yıldızları diye bir mesire yerine götürdüler. İçeriye adım atar atmaz "helal olsun adamlara" demekten kendimi alamadım. Her yer pırıl pırıl, her köşede elinde çöp poşetiyle dolaşan temizlik görevlileri, huzur ve güven ortamını korumak adına her tarafa hakim özel güvenlik elemanları... Daha saymakla bitiremeyeceğim, oraya gelenlerin rahatı için düşünülmüş ne varsa hepsi mevcut. Gelelim Karaman'a, malum Konya bizden iyi diyorduk ya !! Gökçe çamlığına daha geçen hafta arkadaşlarla gittim ki gitmez olaydım. Her taraf pislik içerisinde, piknik alanına konulmuş masaların çoğu kırık, deforme olmuş, tuvaletlere girmeye cesaret ister, korku filmlerinin seti misali her yer arı, pislik ve daha iğrenç sayılacak ne varsa. Şimdi bu iki yer arasındaki, belediyeleri kıyaslama adına konuşulacak olursa ortaya yine tek bir cümle çıkıyor ; Konya bizden iyi abi !!!
        Konya’nın önemli kültür değerlerinden birisi olan, gerek turizm, gerek manevi duyguların haz alınmasına vesile olması ve de gerekse Konyanın Türkiye’ye tanıtılması anlamında Mevlana hazretlerinin, anma programlarını hiçbir kaygı taşımadan, layıkıyla kendi şehrinde yapma başarısı da bana göre alkışlanacak hareketlerden birisi. Öyle ki Karamanımızın en önemli şahsiyetlerinden birisi olan cennet mekan Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türkçenin konuşmasına ilişkin fermanının Karaman'a has bir değer olmasına karşın, nedense kendi ilimizde pek de şanına yakışır şekilde kutlanmaması ve akabinde civar illerde, mesela İstanbul’da, yapılıyor olması da aslında bizim ayıbımızdır bana göre. Düşünsenize böylesine önemli bir organizasyonun ki türkçenin ülkemizde hakim olmasına vesile olmuş bir olayın tanıtımının ilimize neler kazandırabileceğini. Emin olun Konyadan daha fazla marka değerimiz artar ve emin olun birçok noktada ilimiz şaha kalkar.
        Uzun lafın kısası şudur ki, eskilerin tabiriyle ‘’Benim oğul bidaha okur, döner döner bir daha okur’’. Demem o ki; değişen pek te bir şey olmayacağa benziyor. Umarım ben bu veya buna benzer olayları bir Karamanlı olarak söyleme cesaretinde bulundum diye bana kindar bir tutum içerisinde bulunma gafletinde bulunmaz hiç kimse.

Selam ve dua ile…

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • çoban memed
    1 yıl önce
    Hocam bir de Yunus Emre yi anma etkinlikleri vardı ne oldu, onu bir araştırsana, altından ne çıkar.