Vali ritim tuttu, vatandaşlar telefona sarıldı

Reklam
29 Ekim 2019 - 12:43
Reklam

Karaman'da Cumhuriyetin 96'ncı yılı coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlama törenlerinde öğrencilerin okuduğu şiirler duygulandırırken, halk oyunları ekibi görsel şölen sergiledi. Vali Meral'de halk oyunu gösterilerini eli ile ritim tutarak izlerken vatandaşlar cep telefonları ile kayıt yaptı.

Karaman'da Cumhuriyetin 96'ncı yıl dönümü etkinlikleri Aktekke 15 Temuuz Demokrasi meydanında kutlandı. Törene Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan tören Karaman Valisi Fahri Meral ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı'nın öğrencilerin ve halkın Cumhuriyet bayramını tebrik etmesi ile devam etti.

Tebriklerin ardından alanda konuşan Karaman Valisi Fahri Meral Cumhuriyetin Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğunu söyledi. 

Meral; “19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı Milli Mücadele Türk Milleti'nin inanç ve azmiyle başarıyla sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Atatürk'ün Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Türkiye Cumhuriyeti Milletimizin ortak eseridir. Bu nedenle ülkemiz, aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğmuş ve bu görevi artırarak devam ettirmektedir. Cumhuriyet, Türkiye'nin muasır ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Bu nedenle Cumhuriyetin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Aziz milletimiz, bu bilinç doğrultusunda, kendisini muasır dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır” dedi.

Meral'in konuşmasının ardından öğrenciler okudukları şiirlerle alandaki herkesi duygulandırdı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Halk Oyunları ekibi ise kutlamaları takip eden herkese görsel bir şölen sergiledi. Töreni takip eden vatandaşlar bu anları cep telefonları ili kayıt ederken, Karaman Valisi Fahri Meral'de Halk oyunları gösterilerini baştan sona eli ile ritim tutarak izledi.

Aktekke 15 Temmuz Demokrasi meydanındaki törenler tüm okulların tören geçişi yapması ile sona erdi.

Muammer Şen, Karaman (DHA)

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----