Reklam

Büyük şirketler Karaman'a müdahale ediyor !

Karaman'da ıskarta alımında sezona 50 kuruştan başlayıp 75 kuruşa kadar alım yapan firmalara, büyük şirketlerin müdahalesi ile 50 kuruşa sabitlendiği iddia edildi.

Reklam
Büyük şirketler Karaman'a müdahale ediyor !
Editör: Ali Dağlı
22 Eylül 2020 - 17:04
Reklam

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman'da ıskarta alımında sezona 50 kuruştan başlayıp 75 kuruşa kadar alım yapan firmalara büyük şirketlerin müdahalesi ile 50 kuruşa sabitlendiği iddia etti. Ayrıca yüksek fiyattan alım yapmak isteyen fiyatlara da engel olduklarını söyledi.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; “İlimizde Elma hasadının hızla devam ettiği şu günlerde hasadın başlaması, hasat sezonunun gelmesiyle birlikte ıskarta elma alımları da başlamış olup, kötü giden iklim şartlarının etkisiyle ıskarta elma miktarı İlimizde bu sene fazlasıyla artmıştır.
Sezon başında kilosu 50- 55 kuruştan başlayıp, 70-75 kuruşa kadar fiyat açıklayıp alım yapan firmalara,Türkiye ve Karaman piyasasına hakim olan söz sahibi büyük şirketlerin müdahalesiyle 50-55 kuruşa sabitlenmiş, yüksek fiyattan alım yapmak isteyen diğer firma ve tüccarlara baskı yapılarak alım yapılmasına engel oldukları ile ilgili duyumlar almaktayız.”dedi.

Mehmet Bayram; “Ziraat Odası olarak “ Kanunumuzda yazılı esaslar uyarınca çiftçilik mesleğinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, çiftçilikle iştigal edenlerin meslekî hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, meslek kuruluşuyuz.
 
Yaşanan Covid- 19 nedeniyle ülkemizdeki yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı girdi maliyetlerinin artması ile çok zor bir üretim sezonu geçiren elma üreticilerimizin mağduriyetinin önlenmesi için Rekabet Kurumuna müracaatımızı yaptık. Rekabeti bozucu-kısıtlayıcı ve mal-hizmet piyasalarının serbest ve sağlıklı rekabet ortamını ihlal edici ve kurumumuzun görevleri arasında bir durumun tespiti halinde gereken işlemlerin yapılması konusunda görüş istedik.” açıklamasında bulundu.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şamil
    1 ay önce
    Sayın başkan oda olarak siz niye varsınız müdahala edin şirket sizden büyük bir şey mi siz seçilmiş insanlarsınız acizlenmeyin masaya yumruğu vurun karamandan sahip çıkın Türkiye de tek sahipsiz il kahramandır her konuda.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----