BU BAYRAMA SAHİP ÇIKALIM

CHP'li vekil yine meclis kurulunda Karaman için konuştu.

Reklam
15 Mayıs 2019 - 12:47
Reklam

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, 13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Türkçenin resmi dil olarak ilan edilmesinin 742’nci yıl dönümü nedeniyle TBMM kürsüsünden konuşma yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündem dışı söz alarak, 1960’dan bu yana her yıl; Karaman’da ‘Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri’ adıyla kutlanmakta olan, Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Türkçenin resmi dil olarak ilan edilmesinin 742’nci yılı nedeniyle konuşma yaptı.

ETKİNLİKLER HALKTAN KOPTU

Konuşmasında, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri’nin tarihini anlatan ve yıllardır Karaman'da kutlanan bu özel gün ile Karamanoğlu Mehmet Bey anmalarının çoğu zaman merkezi idarenin desteğinden mahrum kaldığını, kıt kanaat ve yerel olanaklarla kutlanmaya çalışıldığını ifade eden Ünver; “Son yıllarda ise dil bayramı etkinlikleri içinde halkın olmadığı birtakım akademik programlarla geçiştirilmeye başlanmış, halktan kopmuş ve geniş kitlelere ulaştırılamamıştır. Bu durum biz Karamanlıları üzmektedir.” dedi.

BU BAYRAMA SAHİP ÇIKALIM

“Bugüne kadar olan olmuş, yapılan yapılmış, yapılmayan kalmıştır” diye konuşan Ünver, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Ancak bundan sonraki yıllarda devletimizi en üst düzeyde temsil eden makamlar olarak Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı makamları ile Kültür Bakanlığından millî varlığımızın korunması ve yaşatılması açısından önemli bir sembolik değer taşıyan bu önemli bayrama sahip çıkmalarını hemşehrilerim adına talep ve temenni ediyorum.”

MEHMET BEY’İN FERMANINI OKUDU

Konuşmasında bir milletin varlık sembolünün kültür olduğunu belirten ve Türkçe’nin hepimizi birleştiren ortak manevi hazinemiz olduğunu ifade eden CHP Karaman Milletvekili Ünver, meclis kürsüsünden Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanını hem orijinal şekliyle hem de TDK tarafından yapılan çevirisiyle okudu. Türkçemizin, Arapça ve Farsça karşısındaki varlık mücadelesinde Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanıyla yeniden hayat bulduğunu söyleyen Ünver; Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı ile ilgili yapılan bilimsel değerlendirmelerde, Mehmet Bey’in Türk yazı dilinin temelini attığı tespitinin yapıldığını söyledi.

YUNUS EMRE’Yİ DE ANIYORUZ

Karamanoğlu Mehmet Bey ile aynı dönemde yaşayan ve hoşgörüsüyle tüm dünyaya mal olmuş Yunus Emre’nin de Türk Dil Bayramı vesilesiyle Karaman’da anıldığını belirten Ünver, Yunus Emre’nin arı bir Türkçeyle şiirler okuduğunu söyleyerek; ““Günümüzün kindarlarına hoşgörünün ne kadar değerli bir vasıf olduğunu hatırlatarak, Yunus'un dizeleriyle seslenmek isterim” diyerek kürsüden Yunus Emre’ye ait dizeler okudu.

TÜRKÇE VE ATATÜRK VURGUSU

“Türkçe ve Karaman denilince tarihimizin en büyük dil devrimcisi Ulu Önderimiz Atatürk’ü anmadan olmaz.” şeklinde konuşan Ünver sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Anıtkabir Komutanlığının yayınladığı bir kitapta, Ulu Önderimizin atalarının Karaman'dan Makedonya'ya yerleştiği bildirilmektedir. Tabi ki Ulu Önderimiz bize vatan yaptığı bu toprakların hiçbir köşesine sığmayacak kadar büyüktür ve hiç şüphesiz ki Türkiyeli’dir ama atalarının Türkçe’nin yeni bir hayat bulduğu Karamanlı olması bizim için büyük bir gurur ve övünç kaynağıdır.”

TÜRK DİLİNİN BAŞKENTİ KARAMAN

Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada “Türkçeye yeniden hayat kazandıran büyük dil hizmetkârlarının Karaman'la olan ilişkileri Karaman'ımızın Türk Dilinin Başkenti sıfatını ne kadar hak ettiğini göstermektedir.” ifadelerine yer veren Ünver sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Türk dilinin başkenti Karaman'daki hemşehrilerimin ve milletimizin 742'nci Türk Dil Bayramı'nı kutluyor, başta Ulu Önder'imiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Karamanoğlu Mehmet Bey'in, Yunus Emre'nin ve Türkçemize hizmet eden tüm şahsiyetlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğilerek teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunuyor, rahmetle anıyorum.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----