Yara Tedavisinde PRP Uygulaması

Karaman Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hakkı Kürşat Çetin PRP uygulaması hakkında bilgi verdi.

Reklam
Yara Tedavisinde PRP Uygulaması
15 Mayıs 2019 - 10:36
Reklam

Karaman Devlet Hastanesi  Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hakkı Kürşat Çetin derin, enfekte yada kronik hastalıklara bağlı (Diyabetik ayak, varis yarası, bası yarası vs.) oluşan yaraların PRP (trombositten zenginleştirilmiş plazma)  tedavisi ile iyileşmesinin  mümkün olduğu bilgisini verdi.

PRP iyileşme süreci uzamış kas iskelet sistemi sorunlarında iyileşme sürecini hızlandırarak ağrıda azalma sağlayan bir tedavi seçeneğidir. Hastadan alınan kanın içindeki trombosit hücrelerinin özel bir işlemden geçirilerek ayrıştırıldıktan sonra hastanın problemli vücut bölgesine enjekte edildiğini belirten Op.Dr. Hakkı Kürşat Çetin tedavileri hakkında bilgi verdi.

“ 83 yaşında erkek hasta diabetik (şeker hastalığı) + venöz ülser(varis hastalığına bağlı gelişmiş yara) ayak yarası olan hastaya 2 aylık tedavi sürecinde VAC terapi +PRP(trombositten zenginleştirilmiş plazma) + lazer  kombine tedaviler ile hastanın iyileşme süreci tamamlandı. İlk geldiği gün akıntılı, pis kokulu, nekrotik (ölü) dokusu fazla olan ayak yarası sağlığına kavuştu. 

Bir başka vakada; 52 yaşında erkek hasta elektrik çarpması sonucu ayak tabanında elektrik çıkış deliği sonrası oluşan yaranın PRP(trombositten zenginleştirilmiş plazma diğer adı ile gençlik aşısı) seansları ve tropikal krem tedavileri ile sağlanmış iyileşmenin muhteşem görsel sonucu. 

PRP tedavisi vücudun doğal iyileşme sürecini destekler ve hastalara uzun süreli kalıcı bir çözüm olanağı sunar. Özellikle diabetik (şeker hastalığı )olan, periferik arter(atardamar)ve ven (toplar damar) hastalıkları, sigara kullananların ayaklarda ya da vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek yaralarda hızlı bir şekilde doktorlarına başvurmaları önerilir.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----