Üreticinin yüzü bu yıl güldü bölgedeki tek eksiklik ise..

Karaman'da Mikro klima özelliği taşıyan Göksu havzasında zeytin üreticinin yüzünü güldürdü.

19 Kasım 2019 - 11:10 - Güncelleme: 19 Kasım 2019 - 12:12
Reklam

Karaman'da mikro klima özelliği taşıyan Göksu havzasındaki Zeytin üretimi bu yıl üreticinin yüzünü güldürü. Rekoltenin geçtiğimiz yıla göre daha az olduğu bölgede fiyatlar üreticileri memnun etmeye yetti. Zeytin üreticisi Muzaffer Özkan bu yıl fiyatların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söylerken Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ise bölgenin en büyük eksiğinin bir zeytin yağı fabrikasının bulunmaması olduğunu söyledi.

BÖLGE KARAMAN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

Karaman'ın İç Anadolu Bölgesinde bulunmasına rağmen mikro klima özelliği taşıyan ve farklı iklimi ile bir çok ürün deseninin yetiştiği Göksu havzasında Zeytin'in yanı sıra Antep fıstığı, Cennet Meyvesi ve Nar'da yetişiyor. Farklı ürün desenleri ile adından söz ettirmeye başlayan Göksu havzası Karaman'ın ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

HASTALIĞA RAĞMEN FİYATLAR YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRDÜ

Bölgede 40 yılı aşkın süredir Zeytin yetiştiren 71 yaşındaki Muzaffer Özkan bu yıl Ayvalık cinsinin hastalıklardan dolayı az yetiştiğini, rekoltenin düşmesine rağmen fiyatların geçmiş yıllara göre artmasından memnun olduklarını söyledi.

Özkan; “Bu yıl hasadımızda üretimimizde iyi. Biz bu bölgede gemlik, çiltopak, domat ve tavşan yüreği cinslerini üretiyoruz. Bu yıl bu zeytinlerimiz 6 lira ile 4 lira arasında alıcı buluyor. En düşük yağlık zeytin fiyatımız ise 2 lirada oldu. Bu sene zeytin fiyatlarımız çiftçiyi güldürdü. Bu yıl ayvalık zeytinlerimizde oluşan hastalık nedeni ile rekoltemiz geçmiş yıllara göre biraz daha düştü. Hastalıktan dolayı çok fazla üretemediğimiz ayvalık zeytinlerimiz çok fazla alıcı bulmadı, onun dışında bir sıkıntımız yoktu. Ayvalık zeytinlerimizin yeşil olanları 6 liradan siyah olanları ise 5 liradan bahçede satıldı” dedi.

BÖLGENİN EN BÜYÜK EKSİĞİ FABRİKA

Göksu vadisinin iç anadolu bölgesinin ender yerlerinden olduğunu söyleyen Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram bölgenin en büyük eksiklerinden birisinin ise bölgede bir zeytin yağı fabrikasının olmaması olduğunu söyledi.

Bayram “Bu bölge Göksu havzasında bulunan mikro klima özelliği taşıyan bir bölgemizdir. Bu bölgeye giren köylerimiz Cerit'ten başlar Bucakkışla, Çukur, Çatak, Nunu ve Göcer'e kadar devam eder. Bizim bu bölgemizde mikro klima özelliğinden dolayı çok farklı ürün deseni yetişmekte. Karaman iklimine göre faklılık gösteren ürünlerden bir taneside zeytindir. Zeytin üretimi konusunda bizim bölgemiz son 4 yıl içerisinde ciddi şekilde gelişme kayıt etti. Bu gün itibari ile bu yıl yaklaşık olarak 3 bin ton rekolte beklemekteyiz. Şuan bölgede 30 bin dekar alanda Zeytin üretimi yapılıyor. Bu üretim alanı her yıl biraz daha büyüyor. Bu bölgenin zeytini aranan, alternatif bir üründür. Bizim burada üretilen zeytinlerimizin diğer zeytinlere göre asit oranı düşüktür. Bizim burada üretilen zeytinlere tüccarlar özel ilgi gösteriyor. Bölgenin zeytini genellikle Marmara ve Ege Bölgesinden gelen tüccarlara satılıyor.
Bizler bölgede üreticilerimizin alın terini daha fazla alabilmeleri için çalışmalar yapmaya başladık.  Zeytin üretimi yapan köylerimize zeytin boylama makinesi dağıttık. Bu makinelerin sayesinde üreticilerimiz ürünlerini sınıflandırarak, satma imkanına kavuştu. Geçtiğimiz yıllarda fikrini oluşturduğumuz Zeytin yağı fabrikası için bu yıl yeni bir girişim yapacağız. Bizim bölgemizin en büyük eksikliklerinden birisi Zeytin yağı fabrikamızın olmaması. Ziraat Odası olarak çiftçilerimizle bir araya gelerek kurmayı planladığımız kooperatifimizi hayata geçirebilirsek fabrikayıda bu kooperatif üzerinden IPARD ve Kırsal kalkınma projeleri ile kurmaya çalışacağız.

EN BÜYÜK ÖZELLİĞİMİZ ASİT AZ YAĞ ÇOK

Bu yıl zeytin üreticilerimiz fiyatlardan gayet memnun ama ürün rekoltesi olarak geçtiğimiz yıllara göre rekoltemiz düşük. Biz bu yıl 3 bin ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Bu yıl Karaman'da tarlada zeytin satış fiyatlarımız 2 lira ile 7 lira arasında değişiyor. 2 liralık zeytinlerimiz yağlık olan kısım. Ayvalık gibi kaliteli zeytinlerimiz ise 7 liradan satılıyor. Tüccarlar özellikle bu bölgenin zeytinini aramakta. Bizim bu bölgede üretilen zeytinlerin en büyük özelliği asit oranı çok az olması ve yağ oranının çok fazla olmasıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum