Reklam
Reklam

Seçimin kazananı

Karaman 31 Mart 2019'da yapılacak olan yerel seçimlere hazırlanırken, köşe yazarımız Adil Can seçimin kazananı ittifak olsun yazısını kaleme aldı.

Editor: Buket Toprak
16 Şubat 2019 - 10:22 - Güncelleme: 18 Şubat 2019 - 14:03

Türkiye Başkanlık Sistemine geçerken, olumlu beklentilerimizi dile getirip bağnaz, kırıcı ve birlik beraberliği zedeleyen çok kutuplu bölünmenin ortadan kalkacağını düşünmüştük.

Yeni sistemle birlikte partiler nezdinde değil, Başkan adayları nezdinde oluşacak ittifakın çok kutuplu bölünmüşlüğü iki kutuplu bölünmüşlüğe dönüştüreceğini düşünmüştük.

Artık yeni sistem devrede ve iki kutuplu ve makul bir bölünme ile siyaset devam ediyor. 
Kutuplardan biri Başkan Erdoğan etrafında kenetlenen “Cumhur İttifakı” diğeri ise birbirleri ile “Erdoğan Düşmanlığı” ortak paydasında toplanmış, benzemezler ittifakıdır.

Yani artık siyaset yaparken bu ittifakların kendi içlerinde homojen hale geldiği bir siyaset tarzı benimsenmelidir. 

İttifak üyeleri arasındaki eski bağnaz siyasetin kalıntısı olan hakaret, aşağılama, onurunu zedeleme gibi tavırlar olmamalıdır. 

İttifak üyesi partiler her ne kadar kurumsal olarak ayrı olsa da taban, birbirine gönül bağı olan seçmenlerdir. Ortak paydaların azami noktada olduğu seçmenlerdir. 

Tabii ki ittifak üyeleri de üsluplarını ortak paydaların çokluğu çerçevesinde değiştirmeli, kutuplaşmak, kırıcı olmak yerine birlikte çalışma yönünde bir yol izlemelidir.

Bu fikrin tavanda da olduğu yönünde haberler almaktayız. Örneğin daha önce Büyükşehir Belediyeleri nezdinde tamamlanan ittifak anlaşmalarının 50 il kapsamında devam ettiği dile getirilmektedir.

Biz de bu konuda gerçekleşmesini arzu ettiğimiz düşünceleri ifade etmek istiyoruz.
Malum; her aday kendi projeleri ile yola devam etmektedir. Tabii ki her projenin Karaman Sevdalısı biri olarak başımız üstünde yeri vardır.

Her proje bizim için vazgeçilmez ve gerçekleşmesi arzu edilen projelerdir. 

Eğer ittifak üyeleri arasında yapılan anketler doğrultusunda güçlü adaylar lehine diğer adayın feragat edeceği bir anlaşma söz konusu olacaksa, feragat edecek olan aday tasfiye edilmiş gibi bir görüntü ortaya konulmamalıdır.

Aday gösterilecek kişinin çalışma ekibine diğer adayın da projeleri ile dâhil edildiği ve küskünlüğe, kırgınlığa yol açmayacak bir yöntem izlenmelidir.

Böylece her iki adayın projeleri, ittifak üyesi partiler yerine “Cumhur İttifakı Projeleri” olarak görülmelidir.

dİşte bu yöntem ittifak üyeleri arasında ayrışmanın ortadan kalkıp, birlik ve kardeşliğin ortaya konulduğu bir ortam ortaya çıkaracaktır.

Umarız Karaman için böyle geri çekilme olayı gerçekleşirse, diğer adayın tasfiye edildiği ve tabanda küskünlüğe, tercihini ittifak dışında belirlemeye ya da çekimser kalıp sandığa gitmemeye yol açacak bir durum ortaya çıkmaz.

Böylece ittifak üyesi olan her iki parti de seçimin galibi olur, her iki adayın projeleri de kazanan Başkan ve ekibinin gerçekleştireceği projeler arasında yer alır.

Böyle bir durum bir adayın kazanmasından daha çok Karaman’ın kazanması ile sonuçlanmış olur.

Umarız yapılacak anlaşmalar bu çerçevede olur ve Karaman marka şehir olma yolunda “Cumhur İttifakı” nezdinde ortaya konulan güç birliği ile yoluna devam eder.

Adil Can 16.02.2019

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Millet Kıraathanesini rutubet vurdu
Millet Kıraathanesini rutubet vurdu