'Savaş' sesleri!

ABD ve İran arasında artan gerginliğe ilişkin açıklamalar peş peşe geliyor.

Reklam
'Savaş' sesleri!
21 Mayıs 2019 - 14:45
Reklam

İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört kat arttırdığını bildirdi. ABD Başkanı Trump, İrana yönelik sosyal medyada salvolarına bugün de devam etti.

İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört kat arttırdığını bildirdi.

İran Atom Enerjisi Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran'ın bugünden itibaren Natanz Nükleer Merkezi'nde yüzde 3,67 oranındaki uranyum zenginleştirme üretimini dört kat arttırdığını belirtti.

İranlı yetkili birkaç hafta içinde İran'ın bu düzeydeki uranyum stokunun 300 kilogram tavanını aşacağını açıkladı.

2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması gereği, Tahran yönetimi, elinde 300 kilogram işlenmiş uranyum biriktiğinde bunu yurt dışına çıkarmakla yükümlü.

60 GÜNLÜK ÜLTİMATOM VERMİŞTİ

Tahran yönetimi, 8 Mayıs'ta ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlara tepki olarak söz konusu anlaşmadaki bazı yükümlülüklerini yerine getirmeyeceğini belirterek, zenginleştirilmiş uranyum stokunu yurt dışına göndermeyerek ülke içinde muhafaza edeceğini belirtmişti. İran ayrıca 60 günlük bir süre içinde anlaşmaya taraf ülkelerin, isteklerini yerine getirilmemesi halinde, iki yükümlülüğünü daha yerine getirmeyeceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

TRUMP'TAN YENİ AÇIKLAMA

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, ABD'nin İran ile müzakereye çabaladığına dair yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, 'İran hazır olduğunda bizi arayacak. Bu arada, ekonomileri çökmeye devam ediyor' dedi.

ABD'nin, Basra Körfezi'ne savaş gemisi göndermesi sonrası iyice yükselen tansiyon, birkaç gün sonra karşılıklı açıklamalar ile düşmüştü; ancak Trump'ın dünkü "İran savaşmak istiyorsa, bu İran'ın resmi sonu olur. ABD'yi bir daha asla tehdit etmeyin" mesajı sonrası tansiyon yeniden yükseldi.

ABD Başkanı Trump, İrana yönelik sosyal medyada salvolarına bugün de devam etti. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Yalan haberler, hiçbir bilgileri olmadan, ABDnin İran ile müzakere yapmaya çalıştığına dair tipik bir yanıltıcı açıklama yayınladı. Bu bir yanlış rapordur. İran hazır olduğunda bizi arayacak. Bu arada, ekonomileri çökmeye devam ediyor - İran halkı için çok üzücü!' dedi.

AB'DEN ÇAĞRI

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD ile İran arasında  artan gerilime ilişkin, "Bölgenin daha fazla istikrarsızlık unsuruna ihtiyacı  yok." dedi.

Komisyon Sözcüsü Maja Kocijancic, ABD Başkanı Donald Trump'ın,  Twitter'dan "Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu İran'ın resmen sonu olur."  paylaşımına dair bir soruyu yanıtladı.

Herhangi bir tweet özelinde yorum yapmayacağını belirten Kocijancic,  "Ancak, daha geniş açıdan bakarsak, bölgenin daha fazla istikrarsızlığa ihtiyacı  yok. Bu sürekli olarak söylediğimiz bir şey. Her çeşit provokasyondan kaçınılmalı  ve gerilimi azaltacak her türlü çaba gösterilmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

BM'DEN UYARI

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve İran  arasında gerginliği arttıran söylemlerin bölgeyi daha fazla  istikrarsızlaştıracağı uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde,  ABD ve İran arasında artan gerginliğe ilişkin soruları yanıtladı.

İki ülke arasında yükselen tansiyonun endişe verici olduğuna dikkati  çeken Dujarric, ''Tüm taraflara gerginliği artıran söylemlerini azaltması çağrısı  yapıyoruz. Bölge kırılgan ve gerek sahadaki eylemler, gerek retorik olsun tüm  gelişmeler yanlış yorumlanabilir ve halihazırda kırılgan olan bölgeyi daha da  istikrarsızlaştırabilir.'' dedi.

ABD-İran gerilimi

Körfez'de savaş endişelerine neden olan İran-ABD geriliminin ardından   ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından İran'ı bir kez daha tehdit ederek,  "Eğer İran savaşmak istiyorsa bu İran'ın resmen sonu olur." ifadesini  kullanmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Trump'a Twitter  üzerinden "Trump, 'B takımı'nın kışkırtmalarıyla İskender, Cengiz Han ve  diğerlerinin başaramadığını elde etmeyi umuyor. Tüm işgalciler giderken İran bin  yıldır ayakta. Ekonomik terör ve soykırım iğnelemeleri İran'ı bitiremeyecektir."  ifadesiyle cevap vermişti.

Trump yönetimi, 2015'te İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs  2018'de çekilmesinin ardından İran'a yönelik yaptırımlarını tekrar uygulamaya  koydu.

Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımların ardından  ABD, nisanda da İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu "yabancı terör örgütleri"  listesine aldı.

İran, ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs'ta ülkesinin nükleer  faaliyetlerinin bir kısmına yeniden başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın  çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, kısa süre önce İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir  amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli  B-52 bombardıman uçağından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne göndermişti.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----