Reklam

Pazar bu yıl cep yakmadı

Karaman'da bu yıl pazar fiyatları cep yakmadı. tezgahlardaki ürünler hem tüketiciyi hemde pazar esnafını güldürdü.

Reklam
Pazar bu yıl cep yakmadı
11 Şubat 2020 - 09:38
Reklam

Haftanın belirli günlerinde farklı semtlerde kurulan sebze ve meyve pazarında fiyatlar yaz aylarına göre yüzde 200 arttı. Kış koşullarına ve geçtiğimiz yıllara göre pazarda fiyatların çok cazip olduğunu belirten pazarcı esnafları en taze ve kaliteli ürünlerinde her zaman pazar tezgahlarında bulunduğunu belirtti.

Kış aylarının en yoğun geçtiği Ocak ve Şubat aylarında pazar tezgahlarındaki fiyatlarda yaz aylarına göre adeta fırladı. Karaman semt pazarlarında domatesin kilosu 3 liradan 7 liraya kadar çıkarken, Biberin ve salatalığın kilosu 4 lira ile 8 lira arasında değişti. Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal ve mandalinanın kilosu ise 2 ile 3 lira 50 kuruş arasında alıcı buldu. Vatandaşlara göre pazardaki fiyatlar cep yakarken, pazarcı esnafına göre ise fiyatların mevsim koşullarına göre çok hesaplı olduğu görüşü ortaya koyuldu.

İl genelinde satılan sebze ve meyvelerin yüzde 80'lik kısmının semt pazarlarından karşılandığına dikkat çeken pazarcı esnafı Yasin Yılmaz, ülke genelindeki ithalatın düşmesi ile birlikte semt pazarlarındaki ürünlerinde fiyatlarının aşırı derecede zamlanmadığını belirtti.

Yılmaz; “Karaman'da geçtiğimiz yıl aynı aylarda biberin kilosu 12 ile 15 lira arasında değişiyordu. Tezgahlarımızda neredeyse 5 liradan aşağıya domates satamıyorduk. Şuan ülke genelinde açık tarla ürünleri tamamen tükendi. Bütün ürünler seralar aracılığı ile tezgahlara geliyor. Seralarda üretilen ürünlerin fiyatı da açık tarla ürünlerine göre elbette biraz daha fazla oluyor. Geçen yıl 12 liradan satılan biber bu yıl 4 liradan satılıyor. Vatandaşlarımız yaz ile kış ayının değerlendirmesini yapmayarak fiyatların çok yükseldiğini söylüyor. Oysaki bu yıl Türkiye'nin sebze ve meyve ithalatının düşmesinden dolayı ürünler iç piyasada kaldı. İç piyasadaki ürün fazlalığı ise bizim tezgahlarımızdaki fiyatları düşürdü.

Geçtiğimiz yıllarda soğanın ve patatesin fiyatı 6 lirayı görmüştü, bu yıl 2 liraya soğan ve patates alabiliyoruz. Pazar fiyatlarını geçtiğimiz yıllara göre kıyaslayacak olursak son yılların en ucuz kış dönemini geçiriyoruz. Karaman'da en uygun ve kaliteli ürünler her zaman semt pazarlarında bulunur. Semt pazarlarındaki sirkülasyon hiç bir yerde olamaz. Pazarlarda herkesimin bütçesine hitap edecek ürün bulma imkanı var” ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----