Örgü bebek yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor

Sümeyra Kolukısa, örgü işine ne zaman ve nasıl başladığı hakkında İmaret Gazetesine bilgiler verdi.

Örgü bebek yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor
10 Haziran 2021 - 16:24
Japon kökenli olup Ami (örülmüş) ve Nuigirimi (doldurulmuş oyuncak) kelimelerinden türeyen ve bu sanat ile örülen Amigurumi oyuncaklar 7’den 70’e her kesim tarafından beğeniliyor. Üstelik bir de Türk kadınlarının el işi tekniğiyle birleştiğinde daha ilgi çekici hale gelen bu oyuncaklar sıradan oyuncaklara göre daha zararsız ve tamamen organik.
Hayvanlardan ve çizgi film karakterlerinden esinlenerek örülen oyuncak yapımında, örgü tığı ile sık iğne tekniği kullanılıyor. İçerisinde tüy ve metal bulundurmadığından dolayı çocuklar için risk taşımayan Amigurumi oyuncaklar son zamanların gözde eğilimleri arasına girerek her yaştan insanlarında ilgisini çekmeyi başarıyor.
Pandemiden dolayı evde kaliteli vakit geçirmek için Amigurimi oyuncak örmeye başlayan Sümeyra Kolukısa, hem boş vakitlerini değerlendirdiğini hem de aile ekonomisine katkıda bulunduğunu ifade ediyor.
Sümeyra Kolukısa, örgü işine ne zaman ve nasıl başladığı hakkında İmaret Gazetesine bilgiler verdi. Organik bebekleri özellikle çocuklara kazandırmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Kolukısa, “Amigurumi örgü yapmayı geçen yıl eltimden öğrendim. İlk başta kızım Sare’ye bir tane bebek ördüm. Çevremdekiler çok beğendiği için daha da ilerletme kararı verdim ve bir yıldır örüp satıyorum. “Sevimli Örgüler” adıyla açtığım sosyal medya hesabım yoğun ilgi gördü. Şehir dışından dahi sipariş alıyorum. “ifadelerine yer verdi.
İnternetten örgü videoları izleyerek kendini geliştirdiğini söyleyen Kolukısa, “Kendi başıma üretip bunu paraya çevirebileceğime inandım ve başardığımı düşünüyorum. Ayrıca çok büyük bir özgüven kazandım.” dedi.
Kolukısa, çocuklar için sağlıklı oyuncaklar yaparken bunla birlikte para kazanmanın kendisi için mutluluk verici olduğunu belirtti.

 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum