Ketenci'den Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı bilgilendirmesi

Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı nedeniyle  bilgilendirmede bulundu.

Ketenci'den Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı bilgilendirmesi
08 Mayıs 2021 - 10:08
Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı nedeniyle  bilgilendirmede bulundu.
Ketenci'nin basın bilgilendirmesi şu şekilde;
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ.
اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ فى لَيْلَةِ الْقَدْرِ (1) وَمَا اَدْريكَ مَالَيْلَةُ الْقَدْرِ (2) لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ (3) تَنَزَّلُ الْمَلئِكَةُ وَالرُّوحُ فيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ (4) سَلَامٌ  هِىَ حَتّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ (5)
Allahın Selâmı Selâmeti Ve Rahmeti Üzerimize Olsun.
8 Mayıs 2021 Cumartesi gününü 9 Mayıs 2021 Pazar gününe bağlayan gece Kadir Gecesini idrak edeceğiz. Bizleri böyle kıymetli, bereketli, izzetli bir geceye eriştirdiği için Rabbimize hamdü senalar ediyoruz. En kutsal ve faziletli gecedir Kadir gecesi. İçerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. 
Kadr Sûre-i Celilesinde Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:
“Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler de inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” (Kadr Sûresi, 1-5) 

Mümin olarak hepimiz bu gecenin bilinci içerisinde  ibadet ve taatla değerlendirmeliyiz. Ebu Hureyre (r.a)’in rivayet etmiş olduğu hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
“Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari)
Geliniz! bu mübarek gecede hususiyle Rabbimize yönelelim. Peygamberimizin yolundan gidebilmek için bol bol dua edelim.
Hz. Aişe (r.a.) şöyle anlatıyor:
“Ey Allah’ın Rasülü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? diye sordum. Rasülüllah (s.a.v.):
“Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet” diye dua et, buyurdu. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VI, 314).
Bizler de bu duayı dilimizden düşürmeyelim.
En kabule şayan dua fiili duadır. Bugünden itibaren İlahi rahmeti celbedecek, bela ve musibetleri defedecek en büyük dua, bu zor zamanlarda bir iyilik yapmaktır. Herkesin birbirine iyilik yapmasıdır. İyilik yapalım. Fitre ve zekâtlarımızı hesab ederek zamanında vazifemizi yerine getirip yerlerine ulaştıralım.
Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, tövbe-istiğfar ve dua ederek, tefekkür ederek değerlendirmeliyiz. Kur’an’ı çok okuyalım, güzel okuyalım. Bilmiyor isek öğrenmeye çalışalım. Güzel okuyanları dinleyelim. İmanımızı ve heyecanımızı canlı tutalım. Bir Müslüman olarak bilmemiz gereken konuları ihtiva eden İlmihal okuyalım. 
 Ailemizle, ana-baba ve çocuklarımızla, akraba ve komşularımızla, ihtiyaç sahipleri ile salgın hastalık  tedbirlerini alarak şefkat ve merhamet içerisinde ilgilenelim. Nasıl faydalı olabilirim çabasında olalım.  Kitabı Kadimimiz Kur’an-ı Kerime göre, salgın hastalık musibeti tam da bir ibrettir. Her mü'min bu işaretten farklı bir ibret çıkaracaktır. Allahımız “İbret alın ey akıl sahipleri” buyuruyor. İbret alalım, ders alalım.
Salgın hastalıklarda Devlet Sorumlularımızın, sağlık otoritelerinin önerileri, Dinimizde de  uyulması gereken kurallardır. Bu bâdireyi atlatana kadar Milletçe sabredelim. Fitnelerden uzak duralım. Yüce dinimiz İslamın en büyük esaslarından birisi de canın korunmasıdır. Bizler de kendimizi ve başkalarını tehlikeye atacak davranışlardan kaçınalım. Şifa ayı Ramazanda Rabbimiz şifa lutfetsin.
Başta Karamanlı hemşehrilerimiz, ükemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere, bütün İslâm Âleminin mübarek Kadir Gecelerini en güzel temenni ve duygularla tebrik ediyorum.  Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını, topyekûn insanlığın ve bilhassa İslâm dünyasının geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.  
Bir Ramazanın daha sonuna geldik. Şimdi hüzün sardı yüreklerimizi. Ve bir bayramın daha arefesindeyiz şimdi. 
13.05.2021 Perşembe günü Bayram sabahına hayırlar içerisinde, sevdiklerimizle beraber Devlet sorumlularımızın almış olduğu tedbirler çerçevesinde en güzel ve hayırlı bir şekilde ulaşmayı, güzel bir bayram geçirmeyi Rabbimiz bizlere nasib etsin. 
Tüm geçmişlerimizle birlikte Şehitlerimizi, ahirete irtihal eden Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. Fedakârca çalışan ve sabır içerisindeki herkese Rabbimizden muvaffakiyetler diliyorum. Allah güçlerini artırsın, hepsinden razı olsun.
Kadir Gecemiz, Ramazan Bayramımız mübarek olsun. 


 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum