Karaman Kalesi Turizme açılıyor

Karaman Kalesi çalışma planı oluşturulurken, kalenin önümüzdeki dönem turizme açılacağı belirtildi.

Editor: Buket Toprak
06 Kasım 2019 - 10:27 - Güncelleme: 08 Kasım 2019 - 12:18
Reklam

Karaman Kalesinin surlarındaki tarihe yapılan karalamayı temizleyecek olan özel ekip Karaman'a geldi. Karaman Kalesi çalışma planı oluşturulurken, Karaman Kalesine ve çevresine güvenlik ve mobese kameraları takılması içinde ilgili kurumlardan gerekli izinler alındı.

Karaman'ın en eski tarihi yapıtları arasında bulunan ve tarihi 11'inci yüzyıl sonlarına dayanan kültürel miraslarımızdan Karaman Kalesinin turizme kazandırılması için çalışmalar başladı. Geçtiğimiz aylarda kale duvarlarına yazılan yazıların silinmesi için başlatılan çalışma neticesinde Kalede temizlik yapacak olan özel ekip Karaman'a geldi.

KALENİN İÇ KISMIDA TURİZME AÇILACAK

Karaman Kalesi duvarlarındaki yazıların temizlenmesinin kısa süre içerisinde tamamlanacağını belirten yetkililer, yapılacak çalışmaların ardından kalenin iç kısmınında turizme açılacağını belirtti.

BİR DAHA YAZI YAZAN YANDI

Kalede bir takım önlemlerinde alınacağını vurgulayan yetkililer; Kale ve çevresinin 24 saat boyunca mobese ve güvenlik kameralarından izleneceğini belirterek asayişin azı dişi olan bekçilerin ise kalede sürekli devriye atacağını söyledi.  Kale surlarına yazı yazanların kameralar sayesinde tespit edilmesinin ardından yazı yazanlar hakkında Kültür ve Tabiat varlıklarına zarar verme suçundan soruşturma başlatılacağı ve cezalandırılacağı öğrenildi.

2019/11/2019-11-06-10-29-16.jpg
2019/11/2019-11-06-10-29-18.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..