Karaman'ın dış ticaret raporu

Karaman'ın dış ticaret raporu MEVKA tarafından hazırlandı.

Reklam
Karaman'ın dış ticaret raporu
13 Mayıs 2019 - 10:47 - Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 10:41
Reklam

Karaman’ın dış ticaretine yönelik araştırma raporu hazırlayan  Mevlana Kalkınma Ajansı hazırlanan raporu kamuoyu ile paylaştı. 

2009-2018 yılları arası veriler kullanılarak hazırlanan raporda öncelikli olarak Karaman dış ticaretinin genel durumu ele alındı. Bisküvi, çikolata, makine, bulgur, şekerli mamuller, kek, gofret, makarna gibi ürünlerin Karaman ihracatında önemli bir yere sahip olduğu belirtilen raporda, söz konusu ürünlerin en fazla ihracatının gerçekleştirildiği ülkelerin ise; Irak, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan ve Romanya olduğu ortaya konuldu.

Raporda, Karaman’ın 2018 yılında 150’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği 303 Milyon Dolarlık ihracatın % 57.94’ünün Asya Kıtası’na, % 17.89’unun Afrika Kıtası’na, %13.92’sinin Avrupa Kıtası’na, % 6.66’sının Kuzey Amerika Kıtası’na, % 2.77’sinin Güney Amerika Kıtası’na, % 0.24’ünün ise Avustralya Kıtası’na gerçekleştirildiği görüldü.

Bununla birlikte ihracat için hedef pazar ve ürünlerin ele alındığı çalışmada bisküvi, gofret, çikolata, şekerli mamuller, bulgur vb. ürünlerin ithalatında Dünya’da bulunan pazarın önemli bir miktarını (yaklaşık %90’ını) kapsayan ithalatçı ülkeler içerisinde Türkiye’nin ve Karaman’ın ihracat oranları karşılaştırmalı olarak analiz edildi.

Karaman bisküvi ihracatının miktar olarak artmasına rağmen ihracat tutarının azaldığının saptandığı araştırmada bu durumun, artan rekabetten ve uluslararası nedenlerden dolayı ihracatçı firmaların ürün fiyatlarında indirime gitmek zorunda kalmasından kaynaklandığı belirtildi. Karaman’ın ihracatının artırılması için Güney Amerika,  Kuzey Amerika, Uzak Doğu, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Avustralya’da pazar payının artırılmasının öneminin vurgulandığı raporda, Karaman’da faaliyet gösteren işletmelerin T.C. Ticaret Bakanlığı’nın “Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi (URGE)” Desteğinden istifade etmelerinin faydalı olacağı ifade edildi.

Hazırlanan raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreter vekili Savaş Ülger, Ajans olarak, Konya ve Karaman illerimizde yer alan işletmelere vermiş olduğumuz mali desteklerin yanı sıra hazırladığımız raporlarla işletmelerimizi ihracat, ithalat, istihdam ve yatırım gibi konularda bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Aynı amaçla hazırlanan ve Karaman’ın ihracatında önemli yer tutan sektörlerin, hedef ürün ve ülkelerin ayrıntılı olarak incelendiği raporda, ihracat yapan firmaların devlet desteklerinden faydalanmaları konusunda da tavsiyeler bulunuyor. Raporun, Karaman iş dünyasına ve bölgemizde yer alan işletmelere dış ticaret konusunda ışık tutması en büyük temennimizdir” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum