Karaman'da özel üretim alanları belirlendi

Karaman'da Tarım ve Orman Müdürlüğünde kurulan komisyon tohumluk ayçiçeği özel üretim alanlarını belirledi.

Editor: Buket Toprak
13 Mart 2019 - 09:26 - Güncelleme: 14 Mart 2019 - 12:35
Reklam

Karaman Tarım ve Orman Müdürlüğü komisyon kurarak  Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirledi. Müdürlük belirlenen alanın çevresine tohumluk harici Ayçiçeği ekecek olan çiftçilerede 9 bin 25 lira para cezası kesileceğini duyurdu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde; “5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve ilgili Mevzuatlara göre Karaman İl Tohumluk Komisyonu toplanarak Tohumluk Ayçiçeği Özel Üretim Alanlarını belirlemiştir. 

Tohum firmasının üreteceği hibrit ayçiçeği tohumluğu için Süleymanhacı Köyü Arap Arkacı ve Dağardı Mevkilerini kapsayan araziler Özel Üretim Alanı olarak belirlenmiştir.

Belirtilen bölgelerde firma ile sözleşmeli hibrit ayçiçeği üretecek olan çiftçilere ait parsellere 2000 m mesafede tohumluk üretimi haricinde ayçiçeği üretimi yapmak yasaktır. Özel üretim alanları ile ilgili bu yasağa uymayarak tohumluk harici ayçiçeği ekimi yapan çiftçilere 9.025,99 TL para cezası kesilerek ürünü imha edilecektir.

Duyurular ilgili köylerde 7 gün süre ile askıda kalacak ve ilanı yapılacaktır. Ayrıca yerel basın ile http://www.karaman.tarimorman.gov.tr internet sayfasından ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından mesaj göndermek şeklinde duyurusu yapılmıştır. İlan ve askıdan 7 gün sonra itirazlar yapılacak, daha sonra yapılan itirazlar değerlendirilmeyecektir” denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..