Karaman'da ilk aşı uygulaması yapıldı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programla Çin’den gelen Covid-19 aşılarının ilk uygulaması bugün yapıldı. Böylece ilimizde de aşılama süreci başlamış oldu.

Reklam
Karaman'da ilk aşı uygulaması yapıldı
Editör: Ali Dağlı
14 Ocak 2021 - 18:35

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programla Çin’den gelen Covid-19 aşılarının ilk uygulaması bugün yapıldı. Böylece ilimizde de aşılama süreci başlamış oldu. 
Çin’den gelen aşılar, öncelikle sağlık çalışanlarına vurulmak üzere tüm Türkiye’de hastanelere dağıtıldı. İlk aşı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha sonra Bilim Kurulu üyelerine Ankara Şehir Hastanesi'nde yapıldı. Aşı, tüm illere gönderilirken Karaman'a da geçtiğimiz günlerde geldi. İlk aşılama uygulaması da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen programla yapıldı.

İLK AŞI SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kentimiz adına ilk uygulamanın yapıldığı koronavirüs aşısı İl Sağlık Müdürü Adnan Kurşun, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Musa Şahin ve Başhekim  Ahmet Yılmaz oldu.

Aşı uygulama programına hakkında açıklamalarda bulunan Karaman İl Sağlık Müdürü Adnan Kurşun, "Bildiğiniz gibi COVİD-19 hastalığı tüm dünyayı etkisi altına almış olup bu hastalık için sizlerle birlikte topyekün bir mücadele başlattık. Bu mücadelenin 2.aşaması olan Aşılama hizmetlerimize sağlık çalışanlarımızdan başlamak suretiyle start verilecek olup, Aşılama hizmetlerimiz bakanlığımızın belirlediği sıralama ile devam edecektir.
Öncelikli Olarak; Sağlık çalışanları ( 5 ila 10 gün arasında bitirilecek ), yaşlı bakımevleri      Engelli Rehabilitasyon Merkezi ve koruma evlerinde kalan vatandaşlarımız ve hizmet sunanlara, asker, polis, Jandarma, Adli Personel, Ceza İnfaz Kurumlarında bulunanlar ve çalışanlara, 65 yaş üstü vatandaşlarımız, 50– 64 yaş arası vatandaşlarımız ve 18– 49 yaş arası kronik hastalığı olanlar şeklinde devam edecektir.
Hangi grubun aşılanmaya başlanacağı basın, web sitesi vb. gibi yollarla vatandaşlarımıza duyurulacak. Vatandaşlarımız ise E-Nabız uygulaması üzerinden veya 2023’e ASI yazıp boşluk  Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası boşluk Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Seri Numarası’ nın 4.hanesini yazıp kısa mesaj atarak öncelikli grupta olup olmadıklarını kontrol edebileceklerdir" dedi. 

 


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum