Reklam

Karaman'da gözler ONGUN A.Ş.'ye çevrildi

Çevre ve şehircilik Bakanlığının genelgesinin ardından gözler Karaman'da ONGUN A.Ş.'ye çevrildi.

Reklam
Karaman'da gözler ONGUN A.Ş.'ye çevrildi
27 Haziran 2019 - 14:20
Reklam

Karaman'da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Belediye Başkanlığına seçilen Savaş Kalaycı üst yönetim ekibinde değişimlere gitmişti. Kalaycı uzun yıllardır Karaman Belediyesinin iştiraki olan ONGUN A.Ş. genel müdürlüğünü yürütmekte olan Nejat Koyuncu'yu da görevden almıştı. Çevre ve şehircilik bakanlığının genelgesi ile gözler Karaman'da da ONGUN A.Ş.'ye çevrildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Belediye iştiraklerindeki üst yöneticilerin belirlenmesi genelgesi ülke genelinde büyük etki gösterdi. Belediyelere ait iştiraklere yönetici atama yetkileri genelge ile başkanlardan alınıp meclislere devredildi. 

Karaman'da da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ONGUN A.Ş.'de genel kurula gidildi. Genel kurulun ardından yönetim kurulu üyeleri değişirken, ONGUN A.Ş. genel müdürü Nejat Koyuncu görevden alınarak yerine Turan Uysal getirildi.

BELEDİYELERDE YETKİ TARTIŞMASI

Dün basına yansıyan gelişmelerde de Mansur Yavaş'ın Ankara Halk Ekmek şirketinin Yönetim Kurulu için atadığı üyelerin, Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından onaylanmadığı belirtildi.

Bu gelişmeye Mansur Yavaş ve CHP kanadından, halkın seçtiği belediye başkanının yetkilerinin gasbedildiği gerekçesiyle tepki geldi.

KARARI VEREN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

31 Mart seçimlerinden sonra belediyeler, belediye şirketleri yönetimleri hakkında karar verici makamın neresi olduğunu öğrenmek için; il ticaret sicil müdürlüklerine ne yapmaları gerektiğini sordu.

Ticaret sicil müdürlükleri ise bu talebi Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü'ne ileterek, görüş istedi. Ancak Ticaret Bakanlığı, konunun yetki alanında olmadığı için yerel yönetimlerin bağlı olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bilgi talep etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Ticaret Bakanlığı'na oradan da her ilin ticaret sicil müdürlüğüne aktarılan yazıda, "Belediyelerin ortak veya yönetici olduğu şirketlere ilişkin temsilci görevlendirme yetkisinin belediye meclislerinde olduğu ve buna göre işlem tesis edilmesi gerektiği" ifadeleri yer aldı.

BAŞKAN DEĞİL MECLİS ATAYACAK

Bakanlığa bağlı Yerel Yönetimler Müdürlüğü bugüne kadar belediye başkanlarında olan belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye meclislerine verilmiş oldu.

Bu da demek oluyor ki; Ankara'da Mansur Yavaş'ın geçtiğimiz gün yaşadığı gibi Karaman'da da Savaş Kalaycı da ONGUN A.Ş.'ye atama yapamayacak. Yönetici ataması yapmak için Meclisi'nin kararı gerekecek.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet
    11 ay önce
    Diktatörlük baskı dikta ve aile rejimi ile yönetiliyoruz farkındasınız demi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----