Karaman'da "ECEVİT" krizi

Karaman'da bugün yapılan Kasım ayı Belediye Meclis toplantısının ikinci oturumunda "ECEVİT" krizi yaşandı.

Reklam
Editor: Buket Toprak
04 Kasım 2019 - 19:12 - Güncelleme: 06 Kasım 2019 - 10:30
Reklam

Karaman'da bugün yapılan Kasım ayı Belediye Meclis toplantısının ikinci oturumunda Bülent Ecevit krizi yaşandı. CHP'li meclis üyeleri tarafından 2 ay önce verilen önerge Plan ve Bütçe komisyonunca red edildi. CHP'li üyeler bu duruma tepki gösterirken, AK Partili komisyon başkanı red etme gerekçelerini belirtti. CHP'ye bazı MHP'li üyelerde destek verdi.

Karaman'da Kasım ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu bugün gerçekleşti.Meclis birinci başkan vekili Mustafa Karaardıç'ın başkanlık ettiği toplantıda eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in ismi krizi yaşandı.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU KARARINI AÇIKLADI

Plan ve Bütçe komisyonunun Sümer Mahallesi Şehit Durmuş Ali Uzun Caddesi üzerinde yeni yapılan semt sahası ve parka "Bülent Ecevit" isminin verilmesi konusunun görüşüldüğünü belirten yazısında Bu parka Asker Gazisi Mustafa Çetin’in adının verilmesi düşünülüyordu fakat Çetin'in sağ olması sebebiyle Karaman Belediye meclisinde yapılan görüşmelerde uygun görülmedi belirtilerek, ülkemizde Başbakanlık yapmış, Kıbrıs Fatihi ve Halkın Karaoğlan’ı olarak anılan geçmiş dönemlerde Milliyetçi Hareket Partisi ve Rahmetli Necmettin Erbakan’la hükümet ortaklığında bulunmuş, terörist başı Öcalan’ı yakalayan, dürüst ve örnek insan Bülent Ecevit isminin verilmesi" konusu komisyonumuzun kararı ile reddedilmiştir denildi.

"BU KARARI VERENLERİ KINIYORUM"

Komisyon kararının okunması ile birlikte CHP'li Belediye Meclis üyesi Onur Irgat söz alarak, bu kararı verenleri kınadığını belirtti. Irgat; “Bülent Ecevit Türk siyasi tarihinde iz bırakmış, mütavazi kişiliği ve mücadeleci karakteri ile halkın karaoğlanı olarak gönüllerde taht kurmuştur. Ayrıca Kıbrıs fatihi olarakda bilinmektedir. Milli Selamet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve ANAP dönemlerinde kualisyonlarında başbakanlık yapmıştır. Karaman'da çeşitli yerlerde herkesin bildiği gibi devlet adamlarımızın isimleri verilmektedir. Örneğin Necmettin Erbakan parkımız var, Muhsin Yazıcıoğlu parkımız var, Devlet Bahçeli parkımız vardır, Turgut Özal Caddemiz vardır. Şimdi ben açıkçası ömrünü bu millete, hakça mücadeleye adamış olan bu milleti bu halkı kendi ailesi bilmiş çalıp çırpmamış, emperyalizim ile mücadele etmiş bu müstasna kişiliğin ismini biz neden reddediyoruz. Ben açıkçası bu kadarı reddeden arkadaşlarımızıda kınıyorum ve gerekçeli kararlarınıda öğrenmek istiyorum” dedi.

Irgat'ın konuşmasının ardından Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Partili Ramazan Ünüvar gerekçeli kararlarını açıkladı.

"İSMİ KÜÇÜK BİR PARKA YAKIŞMAZ"

2 farklı gerekçeli kararları olduğunu belirten Ünivar; “Bizim bu isim ile ilgili uzun uzun görüşmelerimiz oldu. Komisyondaki bütün arkadaşlarımız bu konuda fikirlerini beyan etti ve iki konu ön plana çıktı. İlk konu rahmetli Ecevit'in siyasi hayatı arkadaşımızın dediği gibi bir ağırlığı var ama isim istenen yer üçra bir köşe Karaman'ın en küçük parklarından biri.
Bir diğer gerekçe ise teklifin uslübu yanlış. Bu parkı yapan önceki Belediye Başkanımız şimdi tamamlandı ismi konacak. Sen ne yaptın diye adamı eleştiriyorsun arkasından şu ismi verelim diyorsun. Rahmetli Ecevit büyük işleri rahmetli Necmettin Erbakan, rahmetli Alparslan Türkeş ile yapmış bu ismi hep birlikte çoğunlukla vermelmeliydi. Biz iki gerekçe ile bu teklifi reddetmiş bulunuyoruz” dedi.

"GEREKÇELİ KARARINIZIN ARKASINDA DURMANIZI İSTİYORUZ"

Gerekçeli kararın ardından söz alan CHP'li meclis üyesi Mustafa Bülent Demir, yarın Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü olduğunu hatırlarak, “Ramazan beyin açıkladığı gerekçeli karar bizce çok yanlış bir karar. Biz bu önergeyi 6 Eylül 2019 tarihinde vermiştik. Plan ve Bütçe Komisyonu bu kararı yasal süresi içerisinde vermemiştir. Bu önergemiz için yaklaşık 2 ay sonra karar verildi. Komisyonlar yasal süre içerisinde etkin ve verimli çalışmıyor. Bu meclis için Bülent Ecevit ismi bence çok önemli. Neden derseniz 5 Kasım yani yarın Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü. Bu tarihi bir fırsattır, Belediyecilik için, Türkiye'miz için, uzlaşının bir örneği teşkil edileceği için bu meclisin bu tarihi fırsatı örnek teşkil edeceği için kaçırmaması gerekir. Bizler Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Turgut Özal Caddesi, Alparslan Türkeş Parkı, Devlet Bahçeli parkı gibi isimlerden rahatsız olmuyoruz. Bu nedenle bu parka Bülent Ecevit ismide verilebilirdi. Bence bu karar bir kez daha düşünülmesi gerekir ben buradan örnek bir karar çıkacağını düşünüyorum, ayrıca ufak kıyıda köşede kalan bir yer olduğu için ismi vermedik dediniz. İnşallah çok yakışan ve daha güzel bir yere bu isim geçer, bu konuda artık desteğinizi bekliyor gerekçeli kararınızın arkasında durursunuz diyorum” dedi.

"ECEVİT İSMİ KİMİ NEDEN RAHATSIZ EDİYOR"

Bülent Ecevit'in hakka yürüyüşünün 13'üncü yılı olduğunu söyleyen CHP'li Paşa Evcen ise bu ismin kimi neden rahatsız ettiğini sordu. Evcen; “Ben sizlerin huzurunda rahmetli Bülent Ecevit'i saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum. Rahmetli Bülent Ecevit ismi ile ilgili olarak vermiş olduğunuz gerekçeli karar beni tatmin etmedi. Bence bu işin siyaseti olmaz. Karaman için yapılan tüm yatırımların arkasındayız. Bu memleket bizim memleketimiz. Bizler geçmiş dönem belediye başkanlarınada yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Kim Karaman için bir hizmet yaparsa biz onlara teşekkür bir borç biliriz. Ben tekrar bu işin siyasetinin olmayacağını söylüyorum. Bu isim acaba birilerini rahatsız mı etmiştir, kimi neden rahatsız etmiştir onu merak ediyorum” dedi.

CHP'YE MHP'Lİ BAZI ÜYELERDEN DESTEK

Konuşmaların ardından meclis birinci başkan vekili komisyon kararını meclis üyelerinin oylamasına sundu. CHP'li meclis üyelerinin yanı sıra MHP'li meclis üyelerinden Mustafa Karaardıç, İlknur Harani, Mustafa Aşkan ve Bekir Küçüktürk komisyon kararına hayır oyu kullandı. AK Partili üyeler ve diğer MHP'li üyeler ise Plan ve Bütçe Komisyonunun kararına evet oyu kullandı.

Muammer Şen Karaman,(DHA)

2019/11/2019-11-04-19-18-11.jpg
2019/11/2019-11-04-19-18-11_1.jpg
2019/11/2019-11-04-19-18-12.jpg
2019/11/2019-11-04-19-18-13.jpg
2019/11/2019-11-04-19-18-13_1.jpg
2019/11/2019-11-04-19-18-14.jpg
2019/11/2019-11-04-19-18-14_1.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet
    3 ay önce
    Çiftçiye ananı hit lan diyen hamurdan teröristleri megri megri diye geçiren eğitimi sağlığı hayvancılığı tarımı fabrikaları ormanları bitiren ranta veren yandaş peşkeş çeken tarikatlara vakıflara milyon rant aktaran damatini maliye bakan yapan dış politikada Trump'un aptal olma dediği ne istedilerde vermedik geeeel diyerek fetoyu destek veren yanındaki bakanların milletvekillerin 7 göbek akrabasını devlet kurumu a yerleştiren silahlara göz yumarak hendek olayında yüzlerce şehit verdiren Şah süleyman türbesini kaçırarak ana vatan toprağını bırakan Ecevitmiydi eyyy meclis üyeleri