Karaman'da balıkseverler, hamsinin yerini onlarla doldurdu..

Uzun zamandan beri bol avlanan ve kilosu 10 TL’ye kadar inen hamsi bugünlerde tezgahlarda pek az görülüyor.

Reklam
Karaman'da balıkseverler, hamsinin yerini onlarla doldurdu..
Editör: Ali Dağlı
21 Şubat 2021 - 13:31
Uzun zamandan beri bol avlanan ve kilosu 10 TL’ye kadar inen hamsi bugünlerde tezgahlarda pek az görülüyor. Karaman’da tezgahlarda az miktarda yerini alan hamsinin kilosu 25 TL’den satılırken, balıkçı esnafı bol avlanan hamsinin şimdilerde neredeyse tamamen çekildiğini söyledi.

HAMSİYE TALEP AZALDI
Havaların ısınmasıyla birlikte hamsinin soğuk sulara göç ettiğini ve bu yüzdende balık popülasyonunun azaldığını belirten Şafak Çalgın, “Son günlerde hamsi sürülerinin daha soğuk olan kuzeye yönelmesi ile birlikte hamsi avı da azalmaya başladı. Bu yüzden tezgahlarımıza gelen hamsiler şoklu geldiği için, satışlarımızda azalmış durumda.” 

BALIK TEZGAHININ GÖZDESİ ALABALIK
Çeşit çeşit balıklarla süslenen tezgahlar, vatandaşlar tarafından eskisi gibi ilgi görmediğini aktaran Çalgın, “kar yağışı sonrası hamsi fiyatlarında değişen olmadı. Ancak; Alabalık, Somon, Çupra ve Levrek gibi balıklarda yüzde 30 gibi oranlarda düşme oldu. Vatandaşların en çok tercih ettiği balık ise Çupra ve Alabalık oldu." dedi. 
Tezgahlarda balık fiyatları ise; Hamsi 25 TL, Kupez 15 TL, Uskumru 20 TL, Somon 45 TL, Palamut 25 TL, Levrek 50 TL’den satışa sunuluyor.


 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum