Karaman'da 39 bin kg. Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı

Karaman Merkez İlçe ve köylerinde toplamda 4875 dekar alan için 39.000 kg. Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı.

Reklam
Karaman'da 39 bin kg. Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı
Editör: Ali Dağlı
24 Ekim 2020 - 08:54

Programa Karaman Milletvekilleri Selman Oğuzhan Eser, Dr. Recep Şeker, Karaman AK Parti Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Tunç ve Karaman Tarım Paydaşları STK Başkanları katıldı.

Karaman Merkez İlçe ve köylerinde toplamda 4875 dekar alan için 39.000 kg. Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı. Dağıtım Töreninde Konuşan Karaman Milletvekili Dr.Recep Şeker, Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesine de değinerek projede ihtiyaç duyulan kaba yem ihtiyacını karşılayacak önemli bir proje olduğunu dile getirdi. Projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Hayvancılığının en önemli sorunlarından biri kaliteli kaba yem açığını gidermek nadas alanlarını değerlendirmek ve daraltmak, Toprağın organik yapısının iyileşmesine katkı sağlamak, Sulu tarım alanlarımızda Macar Fiği hasadından sonra ikinci ürün ekimi ile beraber üreticilerimizin birim alandan daha fazla üretim daha fazla gelir sağlaması amacı ile %75 Tarım ve Orman Bakanlığı, %25 üretici katkısı ile Macar Fiği Tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Projeden faydalanan üreticilere 300.000 TL. tohum desteği verildi. Projenin tam olarak amacına ulaşması için üreticilere ekim yaptıkları alanlara toplamda 438.750 TL Yem Bitkileri Desteklemeleri kapsamında destek verilecek. Ekim yapılacak alanlardan toplamda 3.900 Ton ot üretimi gerçekleştirilecek olup Yetiştirilen ürünün ilimiz üreticilerine ekonomik katkısı 3.900.000 TL. olacaktır.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum