Karaman'da 2019 yılında 16 bin kişi yardım aldı

Karaman'da Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı 2019 yılında 21 milyonluk yardım yaptı.

Reklam
Karaman'da 2019 yılında 16 bin kişi yardım aldı
31 Aralık 2019 - 10:52
Reklam

Karaman'da 2019 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 16 bin 124 kişiye 21 milyon 162 bin liralık yardım yapıldı.

Karaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının 2019 yılı son olağan Mütevelli Heyeti Toplantısını Karaman Valisi Fahri Meral'in başkanlığına yaptı.

Mütevelli heyeti toplantısında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının 1 yıllık çalışmaları incelenerek değerlendirme yapıldı. Yapılan değerlendirmelerin ardından Karaman'daki hak sahiplerine vakfın öz kaynaklarından olmak üzere; şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, şartlı gebelik yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar, öksüz ve yetim yardımı, muhtaç asker ailesi yardımı, muhtaç asker çocuğu yardımı, engelli yakını yardımı, engelli aylığı, yaşlılık aylığı, kronik hastalık yardımı, elektrik tüketim desteği, gibi ödemesi merkezi gerçekleştirilen yardım faaliyetlerinin yanı sıra tek seferlik yardımı, diğer sağlık yardımı, kira (barınma) yardımı, diğer eğitim yardımı, ev eşyası yardımı, sosyal güvenlik prim borcu yardımı, afet (yangın, su baskını, sel) yardımı, sağlık katılım payı yardımı, ev onarım yardımı, diğer aile yardımı gibi nakdi yardım faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi.

3 BİN 417 KİŞİ KÖMÜR İÇİN BAŞVURDU

Vakfın öz kaynaklarından ayni olarak yapılan yardımlar kapsamında 2019 yılında 3 bin 417 kömür başvurusunun yapıldığı ve bu başvurular neticesinde 2 bin 342 başvurunun kabul edilerek 1 milyon 815 bin 358 Türk lirası değerinde kömür yardımı yapıldığı yapıldı.
Genel sağlık sigortası kapsamında herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan Karamanlılara sağlık hizmetlerinden faydalanmaları amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bin 612 vatandaşımızın gelir tespiti başvurusunun alındığı, bu başvurulardan bin 29 vatandaşın herhangi bir ücret ödemeksizin, 583 vatandaşımızın ise aylık primini ödeyerek sağlık güvencesinden faydalandığı ifade edildi.

16 BİN 124 KİŞİ YARDIMLARDAN FAYDALANDI

2019 yılı içerisinde merkezi yardımlar kapsamında; 5bin 633 kişiye 17 milyon 169 bin 026 Türk Lirası, 2 bin 365 haneye 1 milyon 860 bin 522 Türk Lirası ayni yardım, 10 bin 302 kişiye ise 2 milyon 132 bin 835 Türk Lirası nakdi yardımın yapıldığı ifade edilen sunumda, 2019 yılı itibariyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının aynı ve nakdi yardımlar olmak üzere genel toplamda il genelinde 16 bin 124 hak sahibine toplam 21 milyon 162 bin 383 Türk Lirası yardım yapıldığı belirtildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Fahri Meral, Karaman’da yaşayan ve hak sahibi vatandaşların durumlarının yakından takip edildiğini ifade ederek, sosyal devlet anlayışı içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından hak sahiplerine gereken yardımların yapıldığını söyledi.

Hak sahiplerinin tespitinde her türlü hassasiyetin gösterildiğini ifade eden Vali Meral, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılan tüm başvuru ve taleplerin değerlendirilerek sorunlara çözüm bulunulmasına çalışıldığını söyledi. Devlet olarak hak sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmaların büyük bir titizlik ve hassasiyetle yürütüldüğünü söyleyen Vali Meral, konuşmasının sonunda özverili ve gayretli çalışmalarından dolayı vakıf mütevelli heyeti üyelerine ve vakıf çalışanlarına teşekkür etti.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ayse
  7 ay önce
  Devletin yönetiminin genelde aylak kesimi tutan bir tarafı var. Gerçek ihtiyaç sahiplerini tenzih ederek söylüyorum. Yapılacak iş varken bos gezen adamlar evde çocuğuna bakmayıp millete sorun çıkaran bayanlar ne hikmetse yabancı uyruklu olsa öz vatandaş muamelesi görüyor. Isinde gücünde olmak suç. Sürekli bu davranışlara maruz kalsanız ne yapardınız bende onu yapmak istiyorum. Şikayet mecileriniz le birlikte onlara çalışıyorsunuz hayırlı cokusler
 • reklamı güzel yaparlar.
  7 ay önce
  583 vatandaşımızın aylık prim ödeyerek mi? sayın vali gss borçlarını ödeyemeyen kaç kişi var onuda dile getirseniz kurum müdütlerinizle ve özellikle belirtiyorum suriyeli sığınmacılardan kaç kişi sağlık hizmetinden faydalanmış kaç defa sizin gss borcu çıkardıkalrınızın kaçı sağlıkdan faydanmışda almadığı hizmetin borcunu afaki rakamlar şeklinde bekletiyor heyetiniz çözüm bulamadı ödersen ödersin ödeyemezsen icra takibi yapamaz diyen sizdiniz de bu borçlar sosyal devlet anlayışı olan bir devletin vatandaşına çıkarıcağı borçlar deyil saygılar. bunu sizin bakanlığa iletmeniz gereklide o potansiyelde sizde yok saygılar efem... haksız borçlanma bu kanun.... değişmeli
-----Sponsorlu Bağlantılar-----