İşte başkan Kalaycı'nın 7 amacı

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı 4 yıllık stratejik planını açıkladı.

Reklam
İşte başkan Kalaycı'nın 7 amacı
01 Kasım 2019 - 09:43 - Güncelleme: 04 Kasım 2019 - 13:05

Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı 2024 yılına kadar olan stratejik planını açıkladı. Karaman Belediyesinin 2020-2024 stratejik planı Savaş Kalaycı'nın başkanlığında 11 MHP'li meclis üyesininde içinde bulunduğu 51 kurum personeli tarafından 5 ayda hazırlandı. 121 sayfa olarak hazırlanan planda 4 yıl içerisinde yapılacak olan projelere ve tahmini bedellerine yer verildi.

ERTUĞRUL ÇALIŞKAN DÖNEMİNDE YÜZDE 70 BAŞARI

Karaman Belediyesinin bir önceki yönetimi tarafından belirlenen 2015-2019 dönemi stratejik planın inceleyen, stratejik plan ekibi 2015-2019 stratejik planında yüzde 70'lik bir gerçekleşme olduğunu yüzde 14'lük kısımda hedefin altında bir gerçekleşme sağlandığını ve yüzde 16'lık kısımın ise hayata geçirilmediğini raporladı.

4 YILDA YAPILACAK PROJELER BELİRLENDİ

2020 yılı itibari ile bir çok projenin hayata geçeceğini belirten planda Kent Meydanı, Topucak Meydanı, Engelsiz Şehir, Yeni Hal, Yeni Mezbaha, Yeni Hayvan Pazarı, Yeni Sağlık Polikliniği, Şehitlik Anıtı, Pati Köy, Oyun ve Oyuncak Evi, Turkuaz Kafe, Kültür Haritası, Belediye Şehir Kütüphanesi, Araç Deneme Pisti, Drift Alanı, Güneş Enerjisi Santrali, Çalışan Anneler İçin Çocuk Kreşi ve 2 adet Kapalı Pazar alanı Projesi yer aldı.

BAŞKAN KALAYCI'NIN 7 AMACI

7 farklı amacın belirlendiği raporda 1'inci amaç Kentsel dönüşümünü tamamlamış, modern bir şehir oluşturulması, olarak belirlenirken, 2'nci amaç olarak, Güvenli ve gelişmiş ulaşım ağının oluşturulması, 3'üncü amaç;  Sürdürülebilir, çevreye duyarlı, sağlıklı işleyen su- atıksu ve kentsel atık yönetim sistemi, 4'üncü amaç  Sağlıklı, huzurlu, engelsiz ve yeşil bir şehir oluşturulması, 5'inci amaç; Sosyal, kültürel birikimi olan üretken belediyecilik, 6'ıncı amaç  Kurumsal kapasitenin artırılması, 7'nci amaç ise Marka şehir olmak olarak belirlendi.
4 yıllık planlamalarda  1'inci amaç olan Kentsel dönüşümünü tamamlamış, modern bir şehir oluşturulması amacı için toplamda 9 milyon 500 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü. 2'nci amaç olan Güvenli ve gelişmiş ulaşım ağının oluşturulması amacı için ise 69 milyon 50 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü. 3'üncü amaç olan  Sürdürülebilir, çevreye duyarlı, sağlıklı işleyen su- atıksu ve kentsel atık yönetim sistemi için 42 milyon 350 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü. 4'üncü amaç olan  Sağlıklı, huzurlu, engelsiz ve yeşil bir şehir oluşturulması için 16 milyon 50 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü. 5'inci amaç olan Sosyal, kültürel birikimi olan üretken belediyecilik için 3 milyon 300 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü. 6'ncı amaç olan  Kurumsal kapasitenin artırılması için 19 Milyon 550 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü. Son amaç olan Marka şehir olmak için ise 57 milyon 550 bin lira bütçe maliyeti öngörüldü.

7 AMAÇ İÇİN 247 MİLYON 350 BİN LİRA BÜTÇE

7 amacın toplamındaki 4 yıllık bütçe harcaması 247 milyon 350 bin lira olarak kayıtlara geçti. Belediyenin maliyetlerinin yanı sıra gelirlerinede yer verilen raporda 4 yıllık dönemde dış kaynaklardan 94 milyon 200 bin lira özkaynaklarından ise 123 milyon 150 bin lira gelir öngörüldü. Toplam öngörülen gelir ise 217 milyon 350 bin lira olarak belirlendi.

STRATEJİK PLAN AYAKLARI YERE BASAN BİR EKİP İLE HAZIRLANDI

2020-2024 Karaman Belediyesi stratejik planı hakkında bilgi veren Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı; “Bilge lider Devlet Bahçeli’nin dediği gibi ayaklarımız yerden kesilmemek şartıyla parmak ucuyla yıldızlara ulaşabilmeliyiz. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz bu stratejik plan hazırlanırken ayakları yere basan, yapılabileceklerin vaat edildiği bir plan olması için gayret edilmiş, kurum personelimizle yapılan yoğun bir mesainin ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Kurum personellerimizden oluşturulan Stratejik Planlama ekibimiz gerekli araştırmaları yaparak, 2019 yılında yayımlanmış Belediyeler İçin Stratejik Planlama Rehberine uygun bir çalışma ortaya çıkarma gayreti içinde bulunmuşlardır. İç paydaş olarak kurum personellerimiz, dış paydaş olarak kamu kurum ve kuruluşları, ayrıca mahalle muhtarlarımızdan alınan bilgiler doğrultusunda amaç, hedef ve faaliyetlerimiz belirlenmiş, gelir-gider dengesi de gözetilerek, faaliyetlerin zamanı, performans göstergeleri ve maliyetlendirmeleri titizlikle değerlendirilmiş ve ihtiyaçlar ile imkânları buluşturacak bu yol haritası ortaya çıkarılmıştır.

2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik planımız 11. Kalkınma Planı, Orta Vadeli Programı ve Mali Planı, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ve ayrıca şehrimizi ilgilendiren bölgesel gelişme planları da dikkate alınarak hazırlanmıştır. Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmet kalitesini artırmak, şehrimizin yaşam kalitesini yükseltmek hedefleri ile imardan ulaşıma, çevreden kültüre, sosyal belediyecilikten sağlığa Karaman Belediyesi 2020-2024 Stratejik Planı Sayfa 121 kadar geniş bir hizmet alanını içine alan yedi amaç ve bu amaçları gerçekleştirmek için hedef ve faaliyetler tarafımızca belirlenmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bize teslim edilen bu emanetin sorumluluğunun bilinciyle, inanç, azim ve şehrimize duyduğumuz sevdayla; Karaman’ımızı yönetimde katılımcılığın, şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin sağlandığı, stratejik plan dönemi sonunda yaşayan ve yaşanılabilir bir şehir haline getirmeyi hedeflemekteyiz.

Stratejik planlama sürecinde ortaya çıkan taleplerin karşılanması için belirlenen amaçlar, hedefler ve faaliyetler ile bunların yıllık maliyetlendirmeleri ve belirlenen performans göstergelerinin gerçekleşmelerinin izlenmesi ile görev süremiz boyunca vaat ettiklerimiz ve yaptıklarımızın analiz edilebilmesi sağlanacaktır. Hemşehrilerimizin seçim öncesi ve sonrası kurumsal bir paydaş olarak bize ilettikleri talepleri, Belediyemizin imkânları ile buluşturup en uygun, adil, ekonomik yolun tercih edilmesi manasında bize yol göstermesi için yapılan bu çalışmada emeği geçen Stratejik Planlama ekibine teşekkür ederim” dedi.

Muammer Şen Karaman, (DHA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Karaman Haber

Karaman Haberleri

Larende Karaman Haberleri