İbrala Barajı'nın altındaki mahalle meydana çıktı

Karaman’ın en büyük barajlarından birisi olan İbrala Barajı’nda sular çekildi. Yıllar öncesinde su altında kalan Yeşildere Beldesi’ne bağlı Denircik Mahallesi de su yüzeyine çıktı. 

Reklam
İbrala Barajı'nın altındaki mahalle meydana çıktı
Editör: Ali Dağlı
20 Ekim 2020 - 16:35

Karaman’ın en büyük barajlarından birisi olan İbrala Barajı’nda sular çekildi. Yıllar öncesinde su altında kalan Yeşildere Beldesi’ne bağlı Denircik Mahallesi de su yüzeyine çıktı. 

Yaklaşık 10 yıl önce su altında kalan yapıların meydana çıkmasıyla birlikte duvarların yıkıldığı görüldü.
58 metre yüksekliğe ve 134 milyon metreküp kapasiteye  sahip olan İbrala Barajı, geçtiğimiz yıl %100 doluluk oranına ulaşmıştı. Barajın belirli yerlerinden su kaçırması üzerine ekipler harekete geçerek kapaklar açılıp su seviyesi düşürülmeye başlanıldı. Barajın büyük oranda boşaltılmasının ardından yıllar önce su altında kalan Denircik Mahallesi de gün yüzüne.çıktı.
DALGA KIRAN YAPILACAK
Ekipler hızlı bir çalışma başlatan DSİ barajda daha önce yapılan küçük dalga kıran üzerine 275.000 metreküp kaya dolgusu için hummalı bir çalışma başlatarak kış mevsimine yetiştirmeye çalışıyor. İşin süresi yer tesliminden itibaren 200 (iki yüz) takvim günü olarak belirlendi.
Halk arasında dalga kıran olarak bilinen ''Riprap'' ihalesi ile birlikte, baraja baskı yapan dalgaların önüne geçilmesi kapaklara olan baskıyı azaltması hedefleniyor.
Bu yılın başından itibaren İbrala Barajı'ndan kontrollü şekilde su salımı yapılırken, 9 ay boyunca  ova köylerine ulaşan sular neredeyse taştan su çıkartmaya çalışan köylüleri memnun etti

2 AYDA SU TUTMAYA BAŞLAYACAK
Tadilata alınan İbrala Barajı'nda incelemelerde bulunan Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yetkililerden bilgi alarak üreticiye müjdeli haberi verdi. 
Tadilat sürecini yakın takip ederek üreticiyi bilgilendirmeye devam eden Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, “Karaman ve bölge köylerimizde tarım yapan çiftçilerimiz için hayati önem taşıyan, suyu boşaltılarak tadilata alınan İbrala Barajını ziyaret ederek ilgili ihaleyi alan Kar İnşaat saha şantiye şefi İbrahim İlhan’dan barajın yapım süreci ile ilgili bugün müjdeli haberler aldık. Önceki ziyaretimizde tadilatın hava şartlarının olumlu olması halinde yaklaşık 220 günlük bir sürede tamamlanmasının planlandığını belirten firma yetkilisi barajın kapağının kapatılarak SU tutulmaya başlandığı ile ilgili müjdeli bir haber verdiler.

Yaz günü kuraklığa rağmen şu andaki su girişi günlük yaklaşık 340 bin ton civarı olan İbrala Barajı, kışın bir milyon metre küpe kadar çıkıyor. Tüm bunlara bakıldığında kışımız iyi geçmesi halinde gelecek planlaması yapamayan, zor durumda olan çiftçilerimiz için bu gelişmeleri inşallah umut veren bir durum olarak değerlendiriyoruz.

Bizlere baraj sahası ziyaretlerimizde eşlik eden, bizleri misafir eden, sahayı gezdiren özverili bir ekip çalışması yaparak verilen süreden önce su tutulmasında büyük emeği olan Saha Şantiye Şefi İbrahim İlhan’a teşekkür ediyoruz" dedi. 


 
 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum