Doğada kaderlerine terk edilmediler

Karaman'da yaban hayvanları zorlu kış şartlarında yaşam mücadelesi verirken, ekipler onlara bu zorlu yaşamlarında gıda takviyesi yapmaya devam ediyor.

Reklam
Doğada kaderlerine terk edilmediler
22 Ocak 2020 - 16:25
Reklam

Karaman'da Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce yaban hayvanlarına kış sezonu boyunca düzenli olarak yem bırakılıyor. Yaban hayvanları kaderlerine terk edilmezken, doğal ortamlarında yem bulan hayvanlar ise yerleşim alanlarınada inmiyor. 

Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri özellikle Karaman'ın kuzeyinde bulunan Karadağ bölgesinde düzenli olarak yemleme faaliyeti yapıyor. Bölgeyi sürekli kontrol altında tutan ekipler yılkı atları ve anadolu yaban koyunları için yonca, kuşlar için buğday kırığı, pazar artığı, kurt tilki gibi hayvanlar için ise yemek artıklarını daha önceden belirlenen yemleme istasyonlarına bırakıyor. 

Bu yıl bölgeye en az 10 ton yonca bırakılacağını belirten yetkililer kuşlar için ise 4 ton buğday bırakılacağını söyledi. Yaban hayatını kontrol altında tuttuklarının altını çizen yetkililer; “Yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında varlıklarının devam etmesi alan, besin, su ve örtü gibi bileşenlerin yeterli kalite ve miktarda uygun dağılımda bulunmasına bağlıdır. Olumsuz hava şartlarının oluştuğu kış aylarında yaban hayvanlarının yaşam alanlarının karla kaplı olması sonucu besin miktarı ve kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Özellikle Anadolu Yaban Koyunu ve Yaban Keçileri gibi memeli türlerinin besin ihtiyacını yeterince karşılayamadığı, diğer yaban hayvanlarının ise besin ihtiyacını karşılamak için yollara ve köylere inerek yiyecek aradığı görülmektedir. Özellikle kuşların anayollara girmesi sonucu hem kuşların telef olmasına neden olmakta hem de trafik kazalarına zemin hazırlamaktadır. Bu durum yaban hayvanlarının kendi habitatında besin takviyesi yapılması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüzce hem yaban hayvanlarının hem de kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için her yıl olumsuz hava koşullarında yem, saman, yonca, pazar artığı ve yemek artığı yaban hayatı sahalarına bırakılmaktadır” ifadelerine yer verdiler.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----