Bakan Koca açıkladı ! Seyahatlerde HES kodu alınacak..

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında toplandı. Vaka sayıları, hastaların durumu, alınan önlemler ve haftasonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı gibi konuların ele alındığı toplantının ardından Bakan Koca önemli açıklamalarda bulunuyor.

Reklam
Bakan Koca açıkladı ! Seyahatlerde HES kodu alınacak..
20 Mayıs 2020 - 17:50
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans aracılığıyla katıldığı Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşuyor.

Bakan Koca’dan satır başlıkları şöyle:

Halen kontrollü bir şekilde süren mottonun adı şuydu 'Hayat Eve Sığar'. Bugün geride bıraktığımız 9 haftanın mücadelesinin tedbirlerin sonucunu alıyoruz. Salgına karşı aldığımız tedbirler toplum tarafından kabul gördü. Çilesiz tedbir olmaz. Yeni vaka sayımızdaki düşüş başarı grafiğimizdir. Umutsuz tek gün yaşamadık.

Sokağa maskesiz çıkmayın

Dünya virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilmiyor. Hayatı yeniden planlıyoruz. Bu hayatta virüse karşı korunma tedbirlerini ilk plana alıyoruz. Sokağa maskesiz çıkılmamalıdır.

Bayram uyarısı

Bütün toplumdan istenildiği gibi evimizde kalalım. Bayram kutlamalarını ziyaretlere giderek yapmayalım Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak sonrasında daha özgür olabiliriz. Özgürlüğümüzü hareket serbestiyetimizi tedbirler garanti altına alacak. Sağlık güvenliğinizi riske edecek her ihtimale karşı dikkatli olacaksınız.

Alışveriş ve seyahatta kendinizi güvenlik çemberine alın. Mücadelenin birinci döneminde başardık, bu döneminde de başaracağımızdan kuşku duymuyorum.

Şehirlerarası ulaşımda kod uygulaması

HES uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak
 

HES KODU NASIL ALINIR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kodla seyahat yapılabilecek. Sonra bir yolcuya hastalık bulaştırırsa, takibi kolayca yapılabilecek. Herkese özel bir kod olacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak. 


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----