Yunuslara atlara özgürlük

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan Faytona Binme Atlar Ölüyor İnisiyatifi ve Yunuslara Özgürlük Platformu bir rapor sunarak, atların ve yunusların özgür bırakılmasını talep etti. İnisiyatif, İstanbul Adalar’da ölen at sayısının son...

Reklam
Yunuslara atlara özgürlük
07 Haziran 2019 - 09:34
Reklam

Faytona Binme Atlar Ölüyor İnisiyatifi ve Yunuslara Özgürlük Platformu önceki hafta TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda sunum yaptı. Faytona Binme Atlar Ölüyor İnisiyatifi Koordinatörü Elif Ertürk Narin’in sunumu tutanaklara özetle şöyle geçti: “Türkiye’deki faytonların büyük kısmı İstanbul Adalar’da. Atların hiç de doğasına uygun olmayacak şekilde asfalt zeminde, kışın soğuğunda, yazın sıcağında çok dik yokuşlarda atların ölümüne çalıştırıldığını görüyoruz. İBB UKOME’ye bağlı olarak 275 tane fayton var, 1200 civarında at da Adalar’ın tamamında yaşamakta. Atlar için sağlık hizmeti verilebilecek bir tesis bulunmamakta. Faytoncular yaralanmış atı alıp adaların çok yüksek kesimlerine taşıyıp ölüme terk ediyorlar.

ÖLÜMLER İKİ KAT ARTTI

2015’te toplamda ölen at sayısı 400’ken 2019’a geldiğimizde sadece Adalar’da iki katına çıktı. Haziran 2018’de ruam hastalığı karantinası nedeniyle Adalar’a at girişi yasaktı. Fakat tüm bunlara rağmen Anadolu’dan getirilen 209 at Büyükada’ya sokuldu, 220 at da maalesef Beykoz’daki bir arazide feci koşullarda, yağmurun, güneşin altında aylarca bekletildi. Çıkan yangında dokuz at yaşamını yitirdi. Faytonların bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Adalar’da çevreye de dost çok güzel bir çözüm önerimiz de var: elektrikli fayton. Faytonculuğun derhâl yasaklanmasını istiyoruz. Burada çalıştırılan tüm atların emekliye ayrılmasını istiyoruz. Emekliliğe ayrılan atların güvenli merkezlerde yaşatılmalarını istiyoruz.”

Yunuslara Özgürlük Platformu Temsilcisi Öykü Yağcı Tonay ise şunları kaydetti: “Yunuslar saatte 60 kilometre yüzebilen, 500 metre derine dalabilen ve sadece zamanlarının yüzde 10-20’sini suyun yüzeyinde geçiren hayvanlar. Yunus parklarında esaret altında, iki metre derinlikte bir suya hapsolabiliyor. Sürekli küçücük bir havuzda dönüyor. Davranışsal bozukluk geliştiriyor, stres yoğunluğu çok yüksek oluyor ve psikolojik olarak da ciddi zarar görüyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----