YSK AK PARTİNİN İTİRAZINI REDDETTİ

Yeni Belediye Başkanı Pazartesi günü göreve başlayabilir.

Reklam
Editor: Buket Toprak
06 Nisan 2019 - 09:52 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 - 09:55
Reklam

Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde İlçe seçim kuruluna yapılan itirazın ardından, il seçim kurulunada itiraz yapan AK Parti dün İl seçim kurulunun ardından YSK'ya itirazda bulundu. YSK AK Partinin itirazını reddederek Bağımsız aday Halil Kulak'ı belediye başkanı ilan etti.

Karaman 31 Mart 2019 yerel seçimlerini geride bıraktı. Karaman'da en çok konuşulan Belediye Başkanlıklarından birisi merkez olurken diğeri ise Sarıveliler ilçesi oldu.

Sarıveliler ilçesinde seçimin hemen ilçe seçim kurulu resmi olmayan sonuçları paylaştı. İlçe seçim kurulunun açıkladığı sonuçlara göre Bağımsız aday Halil Kulak oyların yüzde 44.79'u yani bin 632 oy alarak mevcut AK partili belediye başkanı Hayri Samur'dan belediyeyi aldı. 
79 oy farkı ile belediyenin kaybedilmesinin ardından AK Parti seçim sonuçlarına itiraz etti. İlçe seçim kurulu tüm oyların yeniden sayılmasına hükmetti. Yeniden tüm oyların sayımına giden seçim kurulu bir çok oyu geçersiz gördü ve yeniden sayımın ardından fark 6'ya düşrü. İlçe seçim kurulunun ardından İl seçim kuruluna giden AK Parti burada da sonuçları değiştirecek bir veri elde edemedi. Son olarak Yüksek Seçim Kuruluna itiraz yapıldı. Yapılan itirazı değerlendiren YSK itirazın reddine kadar verdi.

3 itirazın ardından YSK Bağımsız aday Halil Kulak'ı Sarıveliler Belediye Başkanı olarak ilan etti. Halil Kulak 'ın mazbatasını alarak Pazartesi günü göreve başlaması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..