Yüksel AYHAN

Yüksel AYHAN

YÜKSEL AYHAN

KAHRAMANLAR ŞEHRİ KARAMAN  

18 Ocak 2017 - 10:49

Saygı değer Karamanlı,  kısacası Karamanoğullarının özü  gardaşlarım.

Tarihte bir kahraman düşünün Silifke, Mut, Mara Ermenek, Antalya kısacası buradaki tüm yöreleri Ermenilerle çetin savaşlar yaparak Ermenilerden temizleyen, korku ve yenilgi  nedir bilmeyen İşte o kahraman Karaman Beydir.

Ve bir kahraman düşünün tarihte Osmanlın söğüt ve Domaniçe yerleşmesinde muazzam katkıları olan,Osmanlının Beylik oluşunda önemli roller oynayan işte o kahraman Nure Sofidir.

Yani Karaman Beyin babasıdır. Bir kahraman düşünün Selçuklular edebi dil olarak Farsçayı Devlet dili olarak ise Arapçayı kullanıyordu. Halk ise öz dili olan Türkçeyi kullanıyordu. Bu duruma dur diyecek bir yiğit aranıyordu gardaşlarım. Ve beklenen yiğit  nihayetinde yetişmişti. Babası Karaman Bey’in kahpece şehit edilmesiyle yaklaşık sekiz yıl gözden uzak yaşayarak 21 yaşında Karamanoğulları Beyliğinin başına geçerek.

Konya’yı  fethederek  hem babasının intikamını almış hem de Türkçeyi  resmi dil ilan etmiştir. İşte o kahraman Karamanoğlu Mehmet Bey'dir.
 

Bir kahraman düşünün gözünü daldan budaktan esirgemeyen deli dolu... O dönem Türklük için Kıbrıs hayati öneme sahipti. Hristiyanlardan alınmalıydı. Ama Lala Mustafa Paşa 45 gün geçmesine rağmen Kıbrıs’ı halen alamaz. Moraller bozuktur.

Bir gün ansızın kahramanımız Lala Paşa’nın otağına izinsiz dalıverdi. Zaten Lala Paşanın moral sıfır bu hareket karşısında öfkelendi. Ama kahramanımızın geliş sebebini öğrenince siniri öfkesi diner.

Beraberce Kıbrıs’a hücum planı hazırlarlar. Sonuç olarak 30 Eylül 1571 yılında Kıbrıs’ı kalesini ele geçirirler. Kaleden Venedik bayrağını indirerek tarihte ilk Türk bayağını Kıbrıs’a dikmiştir. İşte o Karamanlı kahramanımız Sancaktar Deli Cafer Reistir.
 

Kısacası tarihte tarihin akışını değiştiren sayısız kahramanların şehridir Karaman. Sahip çıkamamışız kahramanlarımıza değerlerimize. Mersin'in Değirmenlik yaylasındaki Nure Sofinin mezarının durumu içler acısı perişan halde. Devletimiz acilen güzel bir mezar yapmalı. Milletçe bu değere tarihte bu mezarı layık gördüysek utanmalıyız.

Bahsettiğimiz kişi bizim atamız, tarihin akışını değiştiren, Osmanlının var olmasında önemli roller oynayan bir isim... 
 

Yunus Emre Karamanda yetişmiştir. Mezarı Karamandadır. Ne yazık ki Yunus Emre'ye de yaptık yapacağımızı. Birçok il mezarına sahip çıkmış hatta Eskişehir sahte uyduruk bir mezarla bizden bir adım öne geçmiştir.

Artık milliyetçi olalım değerlerimize sahip çıkalım Milletçe tarihimize sahip çıkarsak hiçbir iç ve dış hain bizi yıkamaz bölemez.

Türk milletinin özünde kahramanlıklar ve vatan uğrunda şehit olmak vardır. Kahramanı bitmeyen tek  millet Türk Milletidir.

Efendim saygılar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum