Reklam

Vekil Şeker devreye girdi Antalya'dan özel ekip geliyor

Karaman Kalesinin içler acısı durumunu fark eden AK Partili Milletvekili Recep Şeker harekete geçti. Tarihi Karaman Kalesi için Antalya'dan özel ekip geliyor.

Reklam
Vekil Şeker devreye girdi Antalya'dan özel ekip geliyor
17 Ekim 2019 - 09:16
Reklam

Karaman'da AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker Karaman Kalesinin içler acısı durumu için harekete geçti. Şeker'in temasları sonucu tarihi surlardaki yazıları silecek olan makine geçtiğimiz Ağustos ayında Karaman'a kazandırılırken, tarihteki ayıp bu kezde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna takıldı.

Kurul 2 aylık değerlendirmenin ardından Karaman Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne yazıların silinmesi için şartlı için onay verdi. Kurul yazıların Karaman'daki ekiplerce değil Antalya'dan gelen özel ekiplerce silinmesini onayladı.

11'inci yüzyıl sonlarında inşa edilen Karaman'ın en eski tarihi yapılarından olan Karaman kalesinin dış surları bilinçsiz kişilerce tahrip edildi. Karaman Kalesinin içler acısı durumunu fark eden AK Partili Milletvekili Recep Şeker tarihi surlardaki ayıbın silinmesi için çalışma başlattı. Şeker yaptığı araştırmaların ardından tarihi yapılardaki eserlerin orjinalini bozulmadan temizleyen makineyi temin ederek İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim etti. 

Makinenin Karaman'a gelmesi ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü geçtiğimiz 2 Ağustos'ta Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yazı yazarak tarihi surları temizlemek için izin istedi.

Kurul Karaman İl Kültür ve Turizm müdürlüğüne yazılan silinmesi için onay vermedi. İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün teklifini gündeme alan kurul aradan geçen 2 ayın ardından Tarihi surlardaki yazıların silinmesi için Antalya restorasyon ve konservasyon laboratuvarı müdürlüğü uzmanlarınca ve Anıtlar, Müze Müdürlüğü uzmanlarının denetiminde temizlik çalışmasının yapılabileceğine karar verdi. Karaman Kalesi Karaman'a gelecek olan özel ekiplerce temizleneceği ve çalışmaların kısa süre içerisinde başlanacağı öğrenildi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----