Reklam
Reklam

Vekil Eser Bakan Selçuk ile görüştü

Karaman AK Parti Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, "öğrencilerin suç oranını azaltmak için hukuk dersi müfredata eklenmelidir" dedi.

Editor: Buket Toprak
02 Temmuz 2019 - 18:06 - Güncelleme: 04 Temmuz 2019 - 15:07

Ak Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Esern Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüştü. Öğrencilerin suç oranını düşürmenk için eğitim sistemi içerisinde temel hukuk derslerinin verilmesi gerektiğini belirtti.

Hafta sonu Karaman'da bir dizi ziyaret ve açılışlara katılan Milletvekili Eser Karaman temaslarının ardından Ankara'da  Karaman'daki öğretmen kontenjan açıkları ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK'u ziyaret etti.

Eser Karaman'daki okulların fiziki şartları, ihtiyaç ve talepleri ilk ağızdan Bakan Selçuk'a iletti. 

Okulların fiziki şartlarının haricinde eğitim sistemi ve öğrencilerin suça karışma oranlarınında konuşulduğu toplantıda Avukat olan Eser bakan Selçuk'a hukuk dersi önerisinde bulundu.
Eser; “Sayın Bakanımıza gençlerimizdeki suçluluk ve suça eğilimin önlenmesi için yapılması gerekenleri ve düşüncelerimizi arz ettik. Bu anlamda TCK nın 4.md"Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz" hükmü gereği  TCK dan istisnasız sorumlu olan bütün vatandaşlarımızın ceza kanunu öğrenmesi gerektiğini, Türk ceza kanunu hükümlerinin toplumumuzun büyük bir kesimi tarafından bilinmediğini bu nedenle devletimizin ceza kanunlarını öğretme yükümlülüğünün olduğunu dile getirip, vatandaşlarımızın bilmekle yükümlü oldugu TCK ve bazı kanunların hukuk dersi adı altında orta öğretimde öğretilmesi gerektiği önemi ne değindik.

Özellikle gençlerimizin cezasını bilmeden, yani eylemin sonucunda karşılaşacağı yaptırımı bilmeden suç işleyerek sonrasında çok büyük pişmanlıklar içerisinde olduğunu ama pişmanlıklarının fayda etmediğini gördük. Gençlerimize hukuk dersi ile eğitim verilmesi halinde kasten yaralama, uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti ile özellikle cinsel istismar gibi birçok suçu işlenmesinin önüne geçileceği ve suç işleme oranlarının düşeceği  kanaatindeyiz” dedi.

Eser, bakanlık görüşmesi sonrası Karaman'da ESA yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi başta olmak üzere ülkemiz genelinde faaliyet gösteren kooperatiflerin temel sorunu haline gelen yeni mevzuat kapsamında 44 Yenilenebilir Enerji Kooperatifinin mağduriyeti ve çalışmalarında oluşan aksaklıklar hakkında EPDK Başkanı  Mustafa Yılmaz ile bir araya gelerek sorunun çözümüne dair görüşmelerde bulunuldu.

2019/07/2019-07-02-18-08-32.jpg
2019/07/2019-07-02-18-08-33.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..