Uzman doktor uyardı!

Karaman'da KBB uzmanı yeni doğan çocuklar için testlerin önemine değindi.

Editor: Buket Toprak
14 Şubat 2019 - 16:07 - Güncelleme: 15 Şubat 2019 - 12:30
Reklam

Karaman Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.İsmail Çevik “Yeni Doğan Bebeklerde işitme tarama testi erken teşhis için çok önemli” dedi.

Her yıl birçok bebeğin işitme kaybıyla dünyaya geldiğine değinen Op.Dr.İsmail Çevik “Yeni doğan bebeklerde işitme kaybının erken ortaya konması ve hemen tedavisinin başlaması bebeğin hem işitsel hem de konuşma sürecinde olumsuz etkiyi kaldırmak için çok önemlidir.” dedi.

Her yeni doğan bebeğe mutlaka testin yapılması gerektiğini vurgulayan Op.Dr.Çevik konu ile ilgili şu açıklamada bulundu;

“İşitme kaybı görünür bir sorun olmadığından fark edilmesi güçtür. Aile öyküsünde işitme kaybı olmayan ve sağlıklı bebeklerde de işitme kaybı görülebilmektedir. İşitme kaybında erken tanı konuşma ve dil gelişimi açısından çok önemlidir. Çünkü konuşabilmek için önce duymak gerekmektedir. Bebeğinizde işitme kaybı olma olasılığı çok düşük olabilir ancak bunu bilmenin tek yolu işitme testinin yapılmasıdır. Bu amaçla her bebeğe taburcu olmadan önce ya da en geç yaşamının ilk bir ayı içerisinde işitme taraması yapılmalıdır.

Test Bebek Doğal Uykuda İken Yapılıyor

TOAE (transient otoakustik emisyon) cihazı ile bebek doğal uykusundayken (herhangi bir anestezi veya sakinleştiriciye ihtiyaç duyulmadan) dış kulak yoluna yerleştirilen küçük bir prop ile iç kulağa özel bir ses gönderilir ve sese tepkisi ölçülür. Bu işlem bebeğe hiçbir zarar vermez ve canını acıtmaz. Birkaç dakika süren basit bir ölçümdür. İşitme objektif olarak değerlendirilir, bebeğin hiçbir katılımı gerekmez.  

Erken Teşhis Önemli

Bebek eğer bu testi geçemezse test, bir hafta sonra tekrar yapılıyor. İkinci seferde de başarısız sayılırsa ikinci basamak tarama testi olarak adlandırılan ABR testi uygulanıyor. ABR testi ise bebeğin beyin sapından gelen uyarıları algılamaya yardımcı oluyor. Bu test de başarısız olursa bebek 6 ay boyunca takip ediliyor ve ileri tetkik amaçlı birtakım testler uygulanıyor." 

Bebeklerdeki işitme kayıpları bazen sonradan da gelişebilir. Ebeveynler ilk zamanlar özellikle bebeklerine bu konuda dikkat etmelidirler. Eğer bebek seslere reaksiyon göstermiyorsa işitmesiyle ilgili bir sorun olabilir ve hekime göstermek gerekecektir.

Tanı ne kadar erken dönemde konursa tedavi başarısı da o derece artar” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..