ÜRETİM OLMADAN HİÇBİR ŞEY OLMAZ

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu. Muğlu böyle giderse çiftçi hiç bir şey ekemeyecek dedi.

Editor: Buket Toprak
10 Ekim 2018 - 16:33 - Güncelleme: 11 Ekim 2018 - 16:37
Reklam

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, aşanan ekonomik sıkıntılar ve bu sıkıntıların Karaman ve Ülke çiftçisi açısından olumsuz etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Muğlu;  “Ülkemizin sıkıntılı günlerini aşmak için önce üreteceksin, üreteni destekleyeceksin. Üretmeden tüketirsek ekonomimiz düzelmez” dedi.

Muğlu; ”Şu anda var olan tarımsal desteklemeler yetersiz. Mazot ve Gübre desteklerinin bir an önce gözden geçirilip yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Enerji maliyetleri konusunda destek verilemiyorsa, üreticilerden belediyelerin aldığı katkı payı ya da TRT payı gibi fonlar kaldırılırsa enerji maliyetlerimiz de azalabilir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine çiftçimizin borçlardan dolayı üreticinin elindeki üretim materyalleri de gidecek üretim yapamayacak hale gelecektir. Bütün bunlar yaşanırsa tarım tekelleşir. Tarım tekelleşirse fiyatları tekelinde tutan firmalar belirler. Yani Üreticiyi küstürmemek lazım. Zor durumda olan Üreticilerimizi küstürürsen 2019 yılında mısır ekmez, buğday ekmez dolayısıyla fiyat yükselir. Gıda sorunu ortaya çıkar. Ülkeyi ayakta tutan tarım üreticileridir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..