Reklam
Reklam

Ünver termik santrali konuştu

Karaman Milletvekili Ünver termik santral hakkında genel kurula hitap etti.

Editor: Buket Toprak
07 Şubat 2019 - 10:00 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 18:14
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Karaman'a kurulması planlanan Termik Santral için konuştu. Ünver bu santral  toprağa,havaya-suya, dahası insana vefasızlıktır dedi.

TBMM genel kurulunda konuşan İsmail Atakan Ünver Karaman'a kurulacak olan termik santralin Karaman tarımını bitireceğini belirtti. Ünver genel kurula şöyle hitap etti; 

"Karaman/Ermenek’te dağların altındaki kömürü çıkaramıyorsunuz ama Karaman/Merkez Akçaşehir Beldesi ve Ayrancı İlçesi/Ambar ve Kavuklar Köyleri ile Konya'nın Karapınar ve Ereğli ilçesini kapsayan sahada, Konya Ovası’nın göbeğinde, tarım arazilerinin ortasında henüz olgunlaşmamış linyit rezervini çıkarıp, hem de yanı başına bir de termik santral kondurmayı düşünüyorsunuz. Bu toprağa vefasızlık, havaya-suya vefasızlık, dahası insana vefasızlıktır.

Konya kapalı havzası dünyada ekolojik açıdan en önemli 200 alandan birisidir. Her ne kadar buğday artık para etmese de bölge Türkiye'nin buğday ambarı olarak bilinmektedir. Havzada yer altı suyu kullanımı oldukça yaygın ve önemlidir. Bölgedeki rezervin tamamının çıkarılması sırasında 22 milyar ton hafriyat ortaya çıkacaktır. Kazılacak ve başka bir alana taşınacak olan hafriyatın yüzde 1'i bile tozlaşsa 7 bin ton tozun uçması demektir. Bunun yanı sıra işletmenin yapılacağı yerin bu bölgede ender kalmış bir tarım alanının olduğu unutulmamalıdır. Son söz olarak şunu söylemek isterim. Önce buğdayımızı-arpamızı aldınız, Sonra suyumuzu aldınız, Şimdi topraklarımıza göz dikiyorsunuz. Toprağımızı verirsek, sonra sağlığımızı ve canımızı alacaksınız. Biz de vermeyeceğiz, vermeyeceğiz, vermeyeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..