Trilyonluk projenin arsası 18 milyon

Reklam
Trilyonluk projenin arsası 18 milyon
22 Kasım 2019 - 11:09
Reklam

Karaman'da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü üzerinden özel bir şirket için istenen 618 bin 881 metre karelik enerji santrali arsası 18 milyon lira bedel ile 49 yıllığına kiraya verildi. Mülkiyeti Karaman İl Özel İdaresine ait olan arsanın tahsisine bazı komisyon üyeleri red oyu kullandı. Oy çokluğu ile kabul edilen tasarı için Teksin Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü adına İl Özel İdaresine 18 milyon lira ödedi.

Karaman'da mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan 618 bin 881 metrekarelik arsa 18 milyon Türk lirası bedel ile Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi için Teksin Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdurgut 49 yıllığına devredildi. Arsanın 18 milyon lira bedel ile devredilmesine bazı meclis üyeleri red oyu kullandı.

EPDK'DAN KAMU YARARI KARARI ÇIKARTILDI

Karaman'da geçtiğimiz yıl Teksin Enerji Üretim San ve Tic. A.Ş. tarafından Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi için çalışma başlatıldı. Firma Karaman'da kurmayı planladığı tesis için daha önceden enerji alanı olarak belirlenen Urgan Mahallesi 4614 Ada sınırları içerisinde bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresinde olan 618 bin 881 metrekarelik arsayı proje için belirledi. Alanı belirleyen firma buraya kurulacak olan tesis için 27 Haziran 2019'da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan proje için “kamu yararına proje” kararı aldırttı.

Mülkiyeti İl Özel İdaresinde bulunan arsa için Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporu hazırlandı. ÇED raporunun olumlu yönde verilmesinin ardından firma Karaman Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine arsa tahsisi ve proje yapımı için başvuruda bulundu.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ İL ÖZEL İDAREDEN TALEP ETTİ

Firmanın başvurusu üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresinden Urgan Mahallesi 4614 ada üzerinde bulunan 618 bin 881 metrekarelik arsanın 18 milyon lira raiş bedel ile kurumlarına devir yapılmasını talep etti.

KOMİSYONLARDA BAZI ÜYELER RED OYU KULLANDI

Karaman İl Genel Meclisine gelen dosya görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Komisyonlarda görüşülen teklife Hasan Hüseyin Koç, Hasan Sarı, Mustafa Bozdağ, Adem Gök ve Veli Ülküsever,  red oyu kullandı. Komisyonların hazırladığı raporlar il genel meclisinde oy çoğunluğu ile kabul edildi.

PARA ÖZEL İDARENİN KASASINA GİRDİ

Urgan Mahallesi 4614 ada üzerinde bulunan 618 bin 881 metrekarelik arsa Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne tahsis edildi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ise bu arsayı 18 milyon lira bedel ile 49 yıllığına Teksin Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdurgut'a kiraladı. Kira beledi ise Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü adına Teksin Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından İl Özel İdaresine yatırıldı.

EMLAKÇILAR 150 MİLYON EDER DEDİ

Karaman'da görüşünü aldığımız emlakçılar bölgedeki 618 bin 881 metrekarelik arsa için satış fiyatının ortalama 150 milyon lira olduğunu söyledi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----