Şaka sanmıştı ama ehliyetinden oldu

Karamanlı pazarcı esnafı alkollü araç kullandığı iddiası ile ehliyetinden oldu. Pazarcı esnafı ömründe tekel bayiye bile girmediğini söyledi.

Reklam
Şaka sanmıştı ama ehliyetinden oldu
24 Ocak 2020 - 12:16 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 09:45
Reklam

Karamanlı pazarcı, hayatında hiç kullanmadığı alkolden ehliyetine el konulmasının şokunu ve üzüntüsünü yaşıyor.

2 çocuk babası 39 yaşındaki Arif Çaltı, kamyonetiyle Karaman’dan Mersin’e sebze almaya giderken, Mut ilçesinde polis uygulamasına girdi. Yapılan alkol testinde Çaltı’da, 0.28 promil alkol çıkması nedeniyle ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu.

“Bana alkol alıp almadığım sorulunca şaka yapılıyor sandım”

Karaman’da 10 yıldır pazarcılık yaptığını söyleyen Arif Çaltı, “9 gün öce Karaman’dan Mersin’e sebze almaya giderken, Mut’ta polis çevirmesine girdim. Kanunlara saygılı birisi olduğum için her türlü belgem tamdı. Korkusuzca kendimden emin bir şekilde uygulamaya noktasına yanaştım. Uygulama yapan polisler evraklarımı kontrol ettikten sonra alkol metreyi üflememi söylediler ben de üfledim. Daha sonra polisler bana alkol alıp almadığımı sorduklarında şaka yapıyorlar sandım. Daha sonra bana 0.28 promil alkollü olduğumu ve ehliyetime el koyacaklarını söylediklerinde adeta şok oldum” dedi.

Polislere alkolü bırakın sigara bile kullanmadığını söylediğini ifade eden Çaltı, “Zorda kalmadığım zaman tekel bayinin bile önünden geçmem dedim. Bunun üzerine kendilerine yalvararak, bu benim ekmek teknem. Pazara çıkamazsam çocuklarımın rızkını karşılayamam diye kendilerine yalvardım. Bana çok kendinden eminsen devlet hastanesine giderek kan testi yaptırmamı ve eğer alkol çıkmaz ise yarında ehliyetimi alabileceğimi söylediler. Ben de hastaneye gittim, orada bana polisten yazı olmadığı taktirde kan testi yapamayacaklarını ifade ettiler. Bunun üzerine ben de Mut Polis Merkezine gittim. Burada bana 1 promilin altındakilere biz yazı veremeyiz diyerek gönderdiler. Şimdi ben ne yapayım. Ben devletimize saygılı birisiyim. Şuan benim 6 aylığına ekmeğim elimden alındı. Kendimi kanıtlayabileceğim hiçbir şey bırakmadılar bana. Bu yüzden uykularım kaçtı uyuyamıyorum. Dudağım dahi uçukladı. Alkol yüzünden ekmeğimin elimden alınmasını kendime konduramıyorum. Ben bu yaşıma kadar alkol kullanmadım. Yetkililerin bana yardımcı olmalarını istiyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ahmet
    4 hafta önce
    Geçen yıl aynı şey benim de başıma geldi. Karaman girişinde polis 148 promil alkollüsünüz diye ehliyetime el koydu 1000 TL ceza yazdı. Ben hemen aynı saatte polisle birlikte devlet hastanesi ne gittim burada tabiki 0 çıkmasına rağmen ehliyetimi vermediler. Hukuk mücadelesi verdim tam 3 ay sonra ehliyetimi geri aldım cezayı da verdiler. Polisleri cimere şikayet ettim. Olumlu sonuçlar aldım. Malesef bu tür durumlar olabiliyor. Keşke aynı saat içerisinde test yaptırabilseydiniz.