Okulların emarı çekilecek

Karaman'da 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı İkinci Dönem Okul Müdürleri Toplantısı gerçekleştirildi.

Reklam
Okulların emarı çekilecek
07 Şubat 2019 - 18:32
Reklam

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul yöneticileri katıldı.

Konuşmasına ilimiz eğitim camiası için toplantının hayırlara vesile olması temennisiyle başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu birinci dönemin huzur içerisinde geçtiğini dile getirdi. Kuntoğlu, “Birinci dönem yapmış olduğunuz başarılı çalışmalar için sizlere teşekkür ediyorum. Umarım ikinci dönemde sizlerle bu güzel çalışmalara imza atmaya devam ederiz” diye konuştu.

“Kantin denetimleri konusunda İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde denetimlerimizi yapmaya devam ediyoruz”

Okullarda kantin işletmeciliği ve kantinde satılacak ürünlere ilişkin uyarılarda bulunan İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, yapılan her işlemin kanun, yönetmelik ve genelgeler çerçevesinde yapıldığına işaret etti. Kuntoğlu, “Okullarımızdaki kantinlerde satılmaması gereken ürünler kanun, yönetmelik ve genelgeler çerçevesinde belirleniyor bizler de bunları uyguluyoruz. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde denetimlerimizi yapmaya devam ediyoruz” dedi. 

Öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlere katılması konusunda eğitim liderlerinden destek isteyen İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Ülke bazında başlatılan projelere öğrencilerimizin katılımı noktasında sizlerden destek bekliyoruz. Projenin sağlıklı işlemesi adına çalışmaları organize edip, takip edin” şeklinde konuştu.

Destekleme ve yetiştirme kurslarına ayrı bir parantez açan İl Müdürü Kuntoğlu, destekleme ve yetiştirme kursları dışında özel kurs şeklinde faaliyet gerçekleştiren merkezlerin bu yıl sonuna kadar Bakanlığın çalışmaları neticesinde kapatılacağının altını çizerek okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarının daha etkin hale geleceğini vurguladı.  Okulların temizliği konusunda hiçbir problemin olmadığına dikkat çeken Mevlüt Kuntoğlu bu konuda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından destek sağlandığını ifade etti. 

“Okul müdürlerimiz bulunduğu okulu bir yerden daha yüksek bir yere taşırsa yaptığı iş bir anlam taşır”

Toplantıda Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un selamlarını ileten İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, geçtiğimiz hafta da Antalya’da gerçekleştirilen İl Müdürlerine yönelik toplantıda ele alınan konulardan bahsetti. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un konuşmasından alıntılar yapan İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “2023 Eğitim Vizyonu eğitimciler olarak bizim ortak dilimiz olacak. Bu vizyonu geliştirmek içinde yapıcı eleştirilerde bulunmalıyız. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi okul müdürlerimiz bulunduğu okulu bir yerden daha yüksek bir yere taşırsa yaptığı iş bir anlam taşır. Yerimizde saymayacağız. Devraldığımız okulu basamak basamak üste çıkardığımız zaman bir anlam yüklemiş oluruz. Okul yönetimi içerisinde toplumun hassasiyetlerini göz ardı etmeyelim. Durumu idare etmek yerine yeni yöntemler geliştirelim” ifadelerini kullandı.

“Yakın dönemde 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde elde edilen veriler ışığında okullarımızın emarı çekilecek”

Başarıyı elde etme yollarından da bahseden İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu mesleki disiplinle bilgi ve tecrübeyi buluşturarak başarılı bir eğitim lideri olunabileceğini söyledi. Mevlüt Kuntoğlu, “Yakın dönemde 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde elde edilen veriler ışığında okullarımızın emarı çekilecek. Bu doğrultuda öğrencilerimizin evinin yakınındaki okula gitmesini istenilir hale getireceğiz. Bu noktada bizlere önemli görevler düşüyor” dedi.

“Eğitim liderleri olarak öğretmenlerimizi onure eden cümleler kullanalım”

Biz eğitimciler yaptığımız her işin hem hukuki hem de ahlaki olmasına dikkat edeceğiz diyerek konuşmasını sürdüren Mevlüt Kuntoğlu, “Öğretmenler olarak ortak paydamız eğitimde buluşarak toplumu birleştiren bir güç ortaya koymalıyız. Kelimeler ölüm ve yaşamın gücüne sahiptir. Eğitim liderleri öğretmenlerimizi onure eden cümleler kullanmalı. Eğitim ortamlarını tüm farklılara rağmen huzur ve uzlaşının hâkim olduğu mekânlar haline getirmek için sizler öncü olun. Öğretmenlerimiz sınıflarına giderken sizden güç ve moral alarak mesleğini icra etsin.” diye konuştu.

“Çağdaş yöneticilik zorbalık yapmadan başarıya ve sürekliliğe zorlamaktır”

Eğitim liderlerine seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, çağdaş yöneticiliğin zorbalık yapmadan başarıya ve sürekliliğe zorlamak olduğunu belirtti. Kuntoğlu, “Unutulmamalıdır ki cevher baskı altında mücevher olur. Hayat başarısını belirleyen üç temel özellik vardır. Bunlardan birincisi insanın sevdiği işi yapması, ikincisi bir amaca ulaşmak için zora ve zahmete katlanması ve terlemeyi göze alması, üçüncüsü ise insanların kendini iyi hissettirecek sosyal becerilere sahip olmasıdır. Bir hayatın içinde acı, sıkıntı, üzüntü, başarısızlık ve hayal kırıklığı yoksa o hayat anlamsızdır. Çocuklarımızı hayatın kolay tarafına çektikçe onlara iyilik etmiyor, potansiyellerini hayatlarına yansıtmalarına engel oluyor, onların uzun vadede yeteneklerini kısıtlıyor ve mutsuz ediyoruz. Kaynak eksikliği değil, inanç eksiliği bizi ürkütüyor. Önemli olan insanın yapabilme inancını içinde taşıyabilmesi. O inancı kaybettiğimizde yenilmiş oluyoruz” ifadelerine yer verdi. 

Konuşmasının son bölümünde öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “Öğrencilerin hayatında iz bırakan öğretmenlik bir zihniyettir. Öğrencilerin içindeki iyiyi ortaya çıkarma zihniyetidir. Eğitimin amacı da budur” dedi. 
İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nun konuşmasının ardından toplantı, İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinin birimleri ile ilgili eğitim öğretim faaliyetleri, yönetim ve okul güvenliği konularında yaptıkları bilgilendirmeler ile sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----