Reklam
Reklam

O proje hakkında açıklama geldi

Karaman'da "S" köprü haberinin ardından açıklama geldi. Projenin geçici olarak durdurulduğunu belirten yetkililer kaza raporları dikkate alınarak projenin yapıldığını belirtti.

Editor: Buket Toprak
03 Aralık 2018 - 12:32 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 14:56
Reklam

Karaman'da “S” köprü haberine yetkililerden açıklama geldi. Köprünün daha önce yapılmış olan kazaların raporlarına bakılarak projelendirildiği belirtilirken, yapım işinin ise tasarruf tedbirleri kapsamında durdurulduğu belirtildi.

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada projenin aslına uygun olduğu, bilerek kıvrımların yapıldığı kıvrımlar sayesinde kazaların engelleneceği vurgulandı. Projede şuan için çalışmaların durdurulduğunu belirten yetkililer tasarruf tedbirleri kapsamında projeye ara verildiğini açıkladı.

Vatandaşlar tarafından haksız yere elşeştirilerine maruz kaldıklarını ve bu dururmun kendilerini çok üzdüğünü söyleyen şirket yetkilileri; “Şöyle ki yüksek hızlı tren ve hızlı tren projelerinde kaldırılan hemzemin geçitte yerine yapılacak olan köprü projelendirilirken, daha önce yapılmış olan üst geçit köprülerinde olan kaza ve risk raporlarına bakılır.

Vatandaş buradan geçerken sadece traktörü ile geçmeyecek, bazen toplu taşıma araçları bazen kendi kullandıkları binek oto ya da ticari amaçla bu bölgelere giriş çıkış yapan kamyon, tır, treyler olacak. Trafik kurallarına uyum ülkemizde neredeyse "0" olmasından mütevellit bu üst geçit köprülerinde hızlı bir geçiş anında direksiyon hakimiyetini kaybetmesi durumunda kendini bir anda demiryolu hattında bulabilir ve o esnada oradan geçmekte ya da geçecek olan trenin kaza yapmasına sebep olabileceği düşünülerek projelendirme yaparken S şeklinde yapılmıştır.

Bir başka örnekle Ereğli, Karaman ya da Ereğli, Konya arasında çok fazla trafik kazası olmasının nedeni yolun düz ve dikkatin çabuk dağılmasından kaynaklanır. Oysa Konya, Antalya ya da Karaman Akseki arasında yol daha karışık ve sürekli viraj hatta yokuş inme çıkma olmasına rağmen iç anadolu bölgesinden daha kaza meydana gelmiştir.

Köprüye çıkarken hız düşürücü kasis koyamacağımıza göre (ki su durağı belediyesi içerisinde çok fazla mevcut) mecburen köprüye S verilmiştir.

Köprüde şuan için çalışmalar geçici olarak durdurulmuştur. Tasarruf tedbirleri kapsamında durdurulan çalışmalar kısa süre sonra yeniden başlayacaktır” denildi.

 

2018/12/2018-12-03-12-39-22.jpg
2018/12/2018-12-03-12-39-23.jpg
2018/12/2018-12-03-12-39-24.jpg
2018/12/2018-12-03-12-39-25.jpg

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ömer Ertuğrul
    8 ay önce
    Sayın Yetkililerden çok gülünç bir açıklama geldi. Zaten böyle bir fikri ortaya koyup projelendiren kişilerden de ancak böyle bir açıklama beklenirdi. Kış koşullarının dönem dönem ağır geçtiği bir yerde mecburen bu geçitleri kullanmak durumunda kalan tır, kamyon, kamyonet ve araç sürücülerinin bu köprüleri nasıl kullanacağı ve 2 aracın köprü üzerinde karşılaşması halinde karlı ve buzlu bir ortamda nasıl kaza yapmadan geçeceği konusunda bir açıklama bekliyorum. Makronun yanındaki uçube kavşaktaki kaza istatistiklerini ve sanayi kavşağındaki kaza istatistiklerini paylaşmalarını ve kıyaslamalarını bekliyorum. Bu 2 kavşağın kaza istatistik ortalaması haklılığımı ortaya koyacağına inanıyorum. Olacak iş belli 3-5 sene sonra buralardan 2 tır yanyana geçemiyor deyip yıkıp yeniden yapılmasını talep edecekler.