MÜSİAD geleneği bozmadı

Karaman'da MÜSİAD'ın her ay düzenlediği kahvaltı programı bugün düzeneldni.

28 Eylül 2019 - 13:53

Karaman'da MÜSİAD'ın her ay geleneksel olarak düzenlediği kahvaltı programı yaz tatili döneminin ardından yeniden başladı. Başkan Taşbaş katılımcılara teşekkür ederken, CHP'li vekil, ekonomi konusunda konuştu. SGK İl Müdür Serdar Fındık ve İŞKUR İl Müdürü Kenan Ateş ise iş adamlarına kısa bilgilendirmeler yaptı.

MÜSİAD'ın geleneksel kahvaltısına CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Karaman İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, SGK İl Müdürü Serdar Fındık, İŞKUR İl Müdürü Kenan Ateş, İş Adamları ve gazeteciler katıldı.

Kahvaltının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Karaman Şube Başkanı İbrahim Taşbaş katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ederken, bu kahvaltı programlarının amacının birlik ve beraberliği pekiştirmek ve sanayicilerin bir araya gelmesi için bir vesile olduğunu söyledi.

Taşbaş selamlama konuşmasının ardından sözü konuk Milletvekili İsmail Atakan Ünver'e verdi.

Kendisinin ekonomist olmadığını ama ekonomi konusunda bazı çalışmalara katıldığını belirten Ünver; “Sizler iş üretmeye insanlara ekmek üretmeye çalışıyorsunuz, ülke ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz. Biz bugün varsa sizlerin sıkıntısını ilk ağızdan duymayı istiyoruz. Ben uzman bir ekonomist değilim, dolayısıyla ekonomi alanında çok fazla bir şeylerde söylemek istemem. Elbette bizimde bu konularda bir öngörümüz takip ettiğimiz konularımız var. Bizler bugün sizlerden sorunları dinlemenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Ben kendi mesleğim açısından ekonomiye baktığım zaman tehşisi adalet sisteminin iyi çalışmadığı üzerine kuruyorum, bunun gerekçeside şu, sizler bir istihdam yaratıyorsunuz bir ekonomik değer ortaya koyuyorsunuz ancak arkanızda bir güvence olması gerekirken sizin yarın ne olacağınız belli olmuyor.

En öncelikli hak anayasaya görede, dinimize görede yaşama hakkıdır, ondan sonra gelen hak ise mülkiyet hakkıdır. Bir gecede herşeyin değişebileceği bir Türkiye tasavvuru, adalet ve hukuk sistemi içinde tabiki insanlar yatırım yapmaya çekinecektir. Sizler yatırım yapıyorsunuz bir gecede bir el geliyor bütün mal varlığınızı oradan buraya aktarıyor. Bu ülkede yaşayan yatırımcılar için çok fazla problem olmuyor nasıl olsa burada yaşıyoruz adalet sistemi içinde bizler varlığımızı devam ettirmeliyiz başka seçeneğimiz yok diyoruz.
Yabancı yatırımcı için böyle bir durum söz konusu değil. Yabancı yatırımcı kendisine en güvenli liman neresi ise gider yatırımını orada yapar. Onların Türkiye'yi kalkındırmak Türkiye'yi zenginleştirmek gibi bir gayretleri olamaz. Dolayısı ile ülkemizde şuan için bir yabancı yatırımcı sıkıntısı var. Bu sıkıntı uzun süredir devam ediyor. Bunun sebebide adalet sistemimizin biraz güven vermeyerek çalışmasından kaynaklanıyor. Türkiye'de yargı mekanizmasına müdahale edildiği izlenimi yabancı yatırımcının Türkiye'ye parasını getirmesine maalesef engel oluyor. Doğrudan yabancı yatırımcı gelmediği zamanda piyasalarımız sermaye kıtlığından dolayı veya geçmişten bu yana gelen yanlış sermaye kullanımından dolayı yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

HERHANGİ BİR NEDENDEN DOLAYI BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİ UYARDI

Teşvikler konusuna dikkat çeken Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Serdar Fındık; “Kayıt dışı ekonominin ülkemizde açmış olduğu yaralardan bahsediyoruz. Herhangi bir nedenden dolayı borcunu ödeyemeyen işverenlerimiz varsa şuan için bir yapılandırma sürecimiz yok ama 6183 sayılı amme alacakları usulu hakkındaki kanun yılın 12 ayı çalışmaktadır. İşverenlerimizin SGK'ya borcu olmadıkları takdirde bazı teşviklerden azami ölçüde yararlanabilirler. Borcu olan işverenlerimiz var ise kurumumuza uğrayıp en uygun fiyatlarla yapılandırma programı yapıp bu teşviklerden azami oradan yararlanmalarını istiyoruz.” dedi.

EN BÜYÜK SORUN VASIFLI ELEMAN

Organize Sanayi Bölgesindeki vasıflı eleman konusuna değinen Karaman İŞKUR İl Müdürü Kenan Ateş, vasıflı eleman yetişmesi konusunda İŞKUR'un yoğun çabaları olduğunu belirterek, eğitilecek personel bulamadıklarını belirtti. Herkesin masa başı iş aradığını söyleyen Ateş; “Vasıflı eleman olayı gerçekten sadece Karaman'ın değil, ülkenin kanayan bir yarası. Bu bizler için çok büyük bir sorun. Buna nasıl bir çözüm buluruz bu sorunu nasıl aşarız bilemiyorum ama bizler bu konuda çalışmalar yapmaya gayret gösteriyoruz. Bizler mesleğe yönelik bir kurs açtığımızda o kurslara eleman bulamıyoruz. Türkiye'de işsiz sayısı çok fazla diyoruz ama mesleğe yönelik bir kurs açtığımızda maalesef kursiyer bulamıyoruz. Hobi niteliğinde bir kurs açtığımızda çok fazla müracaat geliyor, bu seferde onları seçmekte  zorlanıyoruz. Dünya çapında geçerli bir CNC oparatörlüğü kursu açalım dediğimizde inanın 10 kişiyi bulupta kursu açamıyoruz. Bunun sebebi ise herkesin masa başı iş istemesinden kaynaklanıyor” dedi.

TYP İŞKUR'A BİR YÜK

TYP'lerede değinen Ateş, Toplum yararına programlarının kendilerine bir yük olduğunu söyledi. Ateş; “ Toplum yararına program İŞKUR'un asli görevi değildir. Milletimiz asıl buraya yoğunlaşıyor ama bizim İŞKUR'un asli görevi bu değil. Bu bize bir yük. O halkın yoğun ilgi gösterdiği program bize verilmiş bir külfet. Bizim asıl işimiz istihdam” dedi.
Program karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum