Karamanlılar dikkat! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları başladı

Karaman'da dün itibari ile 'Eyyam-ı bahur' sıcakları başladı, uzmanlar uyarılara bulundu.

Reklam
Editor: Buket Toprak
01 Ağustos 2019 - 09:23 - Güncelleme: 02 Ağustos 2019 - 16:58
Reklam

Karaman'da eski dönemlerde 'Eyyam-ı bahur' denilen yaz mevsiminin en sıcak günleri başladı. Karamanlılar sıcaklardan korunmak için serin ve gölge alanları tercih ederken, uzmanlar, özellikle yaşlı ve çocukların güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları yönünde uyarlarda bulundu.

Karaman'da , 31 Temmuz ile 4 Ağustos günleri arasında yaşanan aşırı sıcak için ifade edilen 'Eyyam-ı bahur' etkisini göstermeye başladı. 'Eyyam-ı bahur' sıcaklarının başladığı Karaman'da termometreler 35 dereceleri gösterirken, hissedilen sıcaklıklar 40 dereceye ulaştı. Hissedilen sıcakların geçen haftaya göre 4 ila 5 derece arasında artığı öğrenildi.

CADDE VE SOKAKLARDA İNSAN YOĞUNLUĞU AZALDI

Karaman'da özellikle öğle saatlerinde cadde ve sokaklardaki insan sayısı gözle görülür düzeyde azaldı. Kentte yaşayanlar, sıcaktan korunmak için serin ve gölge alanları tercih etti. Çocuklar ise Kuğulu parktaki süs havuzuna girerek serinledi.

UZMANLARDAN UYARI

Uzmanlar, özellikle yaşlı, hamile ve çocukların, güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarıya çıkmamaları yönünde uyardı. Sıcak havalarda özellikle beyin, damar, tansiyon ve kalp hastalıklarının artığını belirtildi. Uzmanlar, bol sıvı tüketimi ve şapka takılması önerisinde bulunurken, "Özellikle tansiyon hastaları risk grubu olduğu için tansiyon hastalarının saat 10.00 ile 16.00 aralarında dışarı çıkmamalarını öneriyoruz. Dışarı çıktıklarında mutlaka koruyucu şapka kullanmaları gerekiyor. Tansiyon hastaları ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalarını öneriyoruz. İnsanların sıvı alımına dikkat etmeleri gerekiyor. Günde en az 2 litre sıvı tüketmeleri gerekiyor. Çünkü aynı zamanda ani tansiyon yükseklikleri dışında tansiyonda düşüşler de yaşanabiliyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..