Karamanlı öğretmen Miliyet Ankara'ya manşet oldu

3 çocuk kitabı yazan Karamanlı sınıf öğretmeni Sefa Ceran Öztürk Milliyet Ankara'nın manşetinde yer aldı.

Reklam
Karamanlı öğretmen Miliyet Ankara'ya manşet oldu
28 Kasım 2019 - 11:13
Reklam

Karamanlı sınıf öğretmeni Sefa Ceran Öztürk başarısı ile Milliyet Ankara'ya manşet oldu. Karamanlı öğretmen şimdilerde imza günü heyecanı yaşıyor.

Yayınladığı Emoji güncesi, Sıkılma listele ve Duygu navigasyonu isimli 3 özel eserini anlatan Sefa Ceran Öztürk çocukların keyif almayacağı hiç bir kitabında okunmayacağının farkında olduğunu söylüyor. 

İşte Öztürk'ün anlatımı ile o 3 kitap; “1984 karaman doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi Karaman’da tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliğini 2006 yılında bitirdikten sonra Ankara’da saygın eğitim kurumlarında mesleğimi yapıyorum. 
İlkokul öğrencileri için farklı temalarda hikâyeler/masallar yazıyorum. Sınıf öğretmeni olduğum için çok fazla kitapla karşılaştım. Öğrencilerle bir arada bulunma fırsatım olduğu için de onların sevecekleri ve gelişimlerine destek olacağını düşündüğüm eserler hazırlıyorum.

Mandolin Yayınları’ndan 3 kitabım çıktı. Zaman çok hızlı değişiyor. Dolayısıyla yeni neslin alışkanlıkları, eğlenme biçimleri ve hatta değerleri de değişti. Biz öğretmenlerin çocuklara ulaşması gerekiyor ki eğitimlerine katkımız olsun. Ben de bu nedenle onların dikkatlerini çekecek 3 kitap yazdım.

Emoji Güncesi’nde günlük hayatımızda artık yeri olan emojilerden yola çıktım. Kimi zaman uzun bir duyguyu anlatmak yerine emojileri kullanıyoruz. Kimi zaman da birkaç emoji ile düşüncelerimizi anlatıyoruz. Hikâyemin kahramanı Ekin de emojilerle ilgili gizli bir deney yapıyor. Her gün yeni bir emoji belirleyip bu emojideki duyguya göre hareket ediyor. Örneğin gülen emojiyi seçmişse bütün gün gülüyor. İşte olaylar da böyle başlıyor. Duygularına emojiyle yön verirken gerçek duyguları kaçırıyor Ekin. Kendi deneniyle kendi çıkarımlarını da her gün güncesine not ediyor.

 Sıkılma Listele kitabım da tatillerde tablete bağımlı yaşayan çocukları çok ilgilendiriyor. Yapacak bir şey bulamadığını, sıkıldığını söyleyen çocuklar için bir başucu kitabı. Onur ve Ceren, tablete yapışık yaşayan iki arkadaş. Onların hikâyeleri de elektriğin gitmesiyle başlıyor. Hayatları için bir dönüm noktası oluşuyor. Günlük yaşamdan buldukları onlarca oyunla artık onlar tableti amaç halinden araç haline çeviriyorlar.

Duygular yaşamımız için çok önemli. Ama duygularını kontrol edemeyen, hatta duygularıyla başa çıkamayan birçok insan da var. Özellikle çocuklar çağımızda bu konuda oldukça eleştiriliyor. Kitabın kahramanı Duygu, duygularının farkında ama nasıl ifade edeceğini bilmiyor. Mucit olan dedesinin yaptığı navigasyon ile duygularına yön vermeye çalışıyor. 
Kitaplarımı öncelikle oğlum Onur ve öğrencilerim ile paylaşıyorum. Onların fikirlerini çok önemsiyorum. Çocukların keyif almadıkları hiçbir kitabın okunmayacağının farkındayım. Okuma alışkanlıkları için onları anlamak, yeni neslin fikirlerine ayak uydurmak çok önemli”


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----