Karamanlı mucit eski sistemi tarihe gömdü

Karamanlı Ali Debik ürettiği yeni nesil soba ile hem soba zehirlenmesinin önüne geçti hemde konforlu ve ekonomik ısınmayı Karamanlılarla tanıştırdı.

Reklam
Karamanlı mucit eski sistemi tarihe gömdü
05 Aralık 2019 - 09:46
Reklam

Karaman'da yeni nesil Pelet sobaları bir dönemin vazgeçilmezi olan odun ve kömür sobalarını tarihe gömdü. Yeni nesil pelet sobalarının temizliği, rahatlığı ve ekonomik olmasının yanı sıra karbonmonoksit zehirlenmelerininde önüne geçmesi ile eski kömürlü soba satışlarınıı neredeyse durdurdu. Pelet sobalar özellikle doğalgaz bulunmayan köylerde ve ilçelerde son yılların en çok rağbet gören ürünü oldu.

Karamanlı mucit Ali Debik'in üretimi olan yeni nesil sobalarda sulu sistem ve fanlı sistem olarak ikiye ayrıldı. Sulu sistem pelet sobaları ev ve iş yerlerindeki tüm kalorifer peteklerini ısıtırken, fanlı sistemde peteğe ihtiyaç olmadan ortamı ısıtabiliyor.

Yakıt verimliliğini en üst seviyede sunan DESOB soba yüzde 94'lük verim ile neredesye doğalgazdan bile ekonomik ısınma sağlıyor. 

Yeni nesil sobanın pelet yakıt kullandığını belirten DESOBSAN firması sahibi Ali Debik, bu sobaların evlerde ve ofislere özel tasarlandığını belirtti.

Debik; “Yeni nesil pelet yakıtlı sobalar ekonomik olduğu kadar temiz ve zahmetsiz. Özellikle doğalgazın bulunmadığı bölgelerde artık aranan bir ürün. Bu sobaların başlıca tercih edilme sebepleri diğer klasik sobalara göre temizliği çok kolay. Bu sobalarda kesinlikle is, koku basma olmaz. Sobadan kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmeleride olmaz. Yakıt verimliliği nedeni ile bir çok ısınma teknolojisinden daha hesaplı. Bizler bu ürünleri genelde ilçelere ve köylere kuruyoruz” dedi.

Sobanın çalışma sistemindende bahseden Debik; “ Sobalarımız otomatik yakıt yükleme sistemine sahip. Yakılacak olan yakıt bir helezon sayesinde yanma potasına otomatik ihtiyacı kadar yükleniyor. Yanma potasına gelen pelet yakıt rezistans sayesinde yanıyor, bu özellik sayesinde soba dışarıdan herhangi bir yakıcı maddeye ihtiyaç duymuyor. Otomatik kül çıkarma özelliği ilede yanan yakıt küllerini yanma odasından uzaklaştırarak kül kutularına taşıyor. Sobanın üzerinde bulunan termostatlar sayesinde oda sıcaklığı istenilen derecede tutulabiliyor. Oda istenen sıcaklık derecesine geldiği zaman soba otomatik olarak sönüyor, oda sıcaklığı düştüğü zaman otomatik olarak yanıyor. Özel yazılımı sayesinde sobaya haftalık programlar yüklenebiliyor” dedi.

İLETİŞİM ALİ DEBİK
0543 382 67 59 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
-----Sponsorlu Bağlantılar-----