Karamanlı genç mucitlerin gözleri yüksekte, kulakları TÜBİTAK'da!

Karaman’da Ortaokul öğrencileri tarafından atık malzemeler ile saatte 40 kilometre hıza ulaşan ve güneş enerjisi ile çalışan araç geliştirildi.

Editör: Ali Dağlı
04 Haziran 2021 - 11:25
Karaman’da Ortaokul öğrencileri tarafından atık malzemeler ile saatte 40 kilometre hıza ulaşan ve güneş enerjisi ile çalışan araç geliştirildi.
Mümine Hatun Ortaokulu öğrencileri Ahmet Bahar (14), Özkan Bahar (12) ve Hamza Salman (14) tarafından hazırlanan proje, 1 yıl önce yapılmaya başlandı. Hurda ve atık malzemelerden elde edilen parçalar toplanarak 3 tekerli ve parmak izi ile çalışan bir araç dizayn edildi. Güneş enerjisi ile çalışan araç 7 bin liraya mal olurken saatte ki hızı 40 kilometreye ulaşıyor. Güneşten aldığı enerjiyi aynı anda kullanabilme özelliği bulunan araç, bu özelliği sayesinde uzun süre sürüş keyfi yaşatıyor.

“HURDA VE ATIK MALZEMELERDEN ELDE ETTİK”
1 yıl emek verip ortaya çıkardıkları güneş paneli ve parmak izi ile çalışan araç ile ilgili bilgiler veren 14 yaşındaki Hamza Sarman şunları söyledi;
“Projemiz akıllı araba projesi. Bu aracımıza 3 kişinin parmak izini okutturduk. Bu üçümüzün dışında kimsenin parmağını okumuyor ve çalışmıyor.   TÜBİTAK’a girmek için bu arabayı yaptık ve projemiz kabul edilmedi. Arabamız arduino kartı ve dokunmatik sensörler ile lambaları ve düdükleri açıp kapatabiliyoruz. Arabamız üzerinde 48 wolt akü ile 100 amper akü var ve güneş panelleri sayesinde şarj oluyor. Güneş olmayan havalarda da kendimiz şarj edebiliyoruz. Atık malzemeler ve hurda demirlerle elde ettiğimiz ürünlerden dizayn ettik.

“TÜBİTAK’IN BİZE DÖNÜŞ YAPMASINI İSTİYORUZ”
İlk proje olarak düşünülmeyen bu aracı yapıp binmek için dizayn ettiklerini ve daha sonra okul projesine dönünce gelişritip TÜBİTAK’a sundukları ve projenin kabul edilmediğini dile getiren Ahmet Bahar, ‘projemizin neden kabul edilmediğine dair bir cevap alamadık,TÜBİTAK’ın bu konu hakkında bize dönüş yapmalarını istiyoruz’ dedi.

Bahar konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;
“Biz arabayı yaptık. TÜBİTAK’dan kabul edildi veya edilmedi mesajını almayı bekliyorduk. Daha sonra projemizi kabul etmediler. Neden kabul edilmediğine dair bir mesaj yazmaları gerekiyordu, onuda yazmadılar. TÜBİTAK’ın bize dönüş yapmasını istiyoruz. Neden kabul edilmediğini öğrenmek istiyoruz. Arabamızda herhangi bir sorun yok. Yazdığımız herşey bu arabanın üzerinde var. Hatta kanıtlamak için fotoğraf ve videolarını da attık.  Aslında biz projeye girmek için yapmayacaktık bu arabayı. Sonra okul projesi denilince biz bunu baya genişlettik. İlk amacımız kendimiz yapıp binmekti.” Diye konuştu.
 
Reklam

YORUMLAR

  • 2 Yorum