KARAMANDA İPTALLER BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Karaman’da bugüne kadar 19 bin 905’i aşkın başvuru yapıldı....

Reklam
KARAMANDA İPTALLER BAŞLADI
26 Şubat 2020 - 17:00
Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Karaman’da bugüne kadar 19 bin 905’i aşkın başvuru yapıldı.

Başvuruların başladığı tarihten itibaren, İmar Barışı düzenlemesiyle ilgili süreç de Karaman’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yakından izlenirken, bu süreçte vatandaşların yıllardır yaşadığı imar ve iskân sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atıldı.

700 BİNA YERİNDE İNCELENDİ 195’İ İPTAL EDİLDİ
Karaman’da İmar Barışı kapsamında yürütülen çalışmalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, görevlendirdiği müfettişlerle başvuru yapılan 700 binada inceleme yaptı. Yapılan denetimlerde 195 yapı için iptal kararı verildi.  

15 Haziran 2019 yılında son bulan İmar Barışı başvurularına yönelik hazırlanan rapor doğrultusunda incelemeler sürerken, ödeme konusunda zorlanan başvuru sahiplerinin yapılar için iptal süreci ile karşı karşıya kalması da bekleniyor.

Başvuru sahiplerine yine Temmuz ayında 4/1’i peşin olmak sureti ile % 2 faiz ile ödeme seçenekleri de bulunuyor.

Vatandaşlar, imar barışı kapsamında yapılarında sorunsuzca oturmak için zaman kaybetmeden Yapı Kayıt Belgesi'ni almayı hedefliyor.

Yapı Kayıt Belgeleri, yapının bulunduğu arsanın değeri ile yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3 ve ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak belirleniyor.

Yapı Kayıt Belgesi bedeline ilişkin de toplam rakamları açıklayan Kurum, "Şu ana kadar yapı sahiplerince 133 bin 64 yapı için 659 milyon 506 bin 741 liralık Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplara aktarıldı. Bakanlık olarak bu kaynağı vatandaşlarımız için en verimli şekilde kullanacağız." değerlendirmesini yaptı.
Yapı Kayıt Belgesi, başvuru yapılması ve bedelin ödenmesinin ardından e-Devlet üzerinden alınabiliyor.
Öte yandan ülke genelinde ise İmar Barışı kapsamında bugüne kadar vatandaşların 133 bin 64 yapısına Yapı Kayıt Belgesi verilirken, yapı sahiplerince 133 bin 64 yapı için 659 milyon 506 bin 741 liralık Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplara aktarıldığı bilgi edinildi.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Mehmet
  1 ay önce
  Karaman Akp nin belediye başkanlığını ilk seçiminde kazanan Ali Kantürk ilk icraatlarından biri çocukluğumuzun en güzel parkı olan sulu parkı yıkıp ağaçları sökmek oldu..Sonra ne oldu sökülen ağaçları başka yere dikdik bir bakın diktiği ağaçlar nerde ve ne durumdalar Ranta kurban giden memleketimin veremli arazileri ormanlarına karşı göstermelik fidan dikilmesi !!!Bu ülkenin en büyük beka sorunun fazla geçmeden anlayacağız ülkemizin yöneticisi ve malum partisinin olduğunu ve herkes birgün diyecek ben oy atmadım ben reis demedim diye !!
 • Minimum
  1 ay önce
  Yok Mehmet bey imar barışı gariban villacılar, sefil otelciler ve kimsesiz şeher rantcıları için çıktı. Ülkemin güzel insanları da oh bir balkonu yasal hale getirdim diye göbek attı.
 • Mehmet
  1 ay önce
  Sadece para için imar affı çıkardınız ya bu ayıp size yeter tarım orman arazilerini imara açarak yapılara izin vererek bu ülkenin geleceğine dinamit koydunuz tarımı hayvancılığı bitirdiniz beton aşkı yüzünüzden Akp ve rantçı lideri
-----Sponsorlu Bağlantılar-----