Karaman'ın tarımı tehdit altında

Son zamanlarda tarım arazilerin bulunduğu alanlara yapılacak olan mermer ocakları Karaman'ın tarımını etkiliyor.

Reklam
Karaman'ın tarımı tehdit altında
Editör: Ali Dağlı
15 Ekim 2020 - 13:51

Son zamanlarda tarım arazilerin bulunduğu alanlara ruhsat alan mermer ocakları Karaman'ın tarımını etkiler hale geldi. Bu konu ile alakalı Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram da tepki gösterek, "Karamanımızın tarım arazilerinden doğasını nefesini ekonomisini sağlayan bereketli topraklarımızdan uzak dursunlar" dedi. 

Bayram açıklamasında şunları söyledi, " Özellikle son zamanlarda tarım arazilerimizin olduğu alanlara mermer ocağı müracaat sonrası çet raporu ruhsat alan şirketler İlimiz tarımını tehdit eder hale geldi..

Bu mermer ocakları açmak isteyenler ne planladığını bilmiyorum ama her ne planlıyorlarsa kendilerine dönsün artık. Karamanımızın tarım arazilerinden doğasını nefesini ekonomisini sağlayan bereketli topraklarımızdan uzak dursunlar.  Marjinal tarım arazisi vasfında o kadar çok dağlık mermer çıkarılacak yer olmasına rağmen Karaman’ın sebze ve yeşilliklerinin %70 karşılandığı seralarımızın olduğu Narlıdere ( Avgan) köyümüzün tarım arazilerimizin kalbinde mermer ocağı açılmasını doğru bulmuyoruz" ifadelerini kullandı. 


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ibrahim hoca
    1 ay önce
    Tarim alanlari zaten imara acilip insaat sahasi oldu simdide maden , insanlar cildirmis olmali 1cm toprak katmani 200-500 yilda olusuyor yakinda beton yada tas yeriz artik.